19. ledna 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Blíží se další obvinění kvůli Homolce? Není to vyloučeno, naznačuje Bradáčová

Lenka Bradáčová v pořadu Otázky Václava Moravce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lenka Bradáčová v pořadu Otázky Václava Moravce. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Před týdnem sice začal soud v kauze Nemocnice Na Homolce, detektivové však s vyšetřováním zjevně neskončili. Vyplývá to z vyjádření vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové v pořadu Otázky Václava Moravce. Zároveň připustila, že cestu druhé „poradenské“ části kauzy k soudu by mohly zbrzdit odborné posudky.

„Není vyloučeno, že další trestní stíhání budeme zahajovat. Věci vyhodnocujeme v celém kontextu,“ uvedla Bradáčová. Konkrétní však nebyla. Soud minulý týden začal jednat o podle obžaloby zmanipulovaných zakázkách na digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože. Zpovídají se z nich exředitel nemocnice Vladimír Dbalý a dalších šest lidí.

Dbalý v pondělí u soudu nechtěl hrozbu dalšího stíhání komentovat. „Nedíval jsem se (na vystoupení Bradáčové), bohužel. Kdybychom věřili tomu textu, obviní polovinu republiky,“ řekl pouze serveru Lidovky.cz v narážce na svoje poznámky, klíčový důkaz v kauze Homolka. Dbalý ani nechtěl odhadovat, o jaké tendry se podle něj kriminalisté zajímají.

Zpoždění několika měsíců

Z minulosti se jich však nabízí hned několik: například provozování takzvaných konsignačních skladů firmou Alseda, přes níž podle protikorupčního fondu z nemocnice odtekly stamiliony, pronájem dialýzy či nákup oxygenerátorů.

Loni na jaře už nicméně padla obvinění dalších šesti lidí včetně Dbalého kvůli zakázkám na účetní a medicínsko-právní služby, na právní služby a na poradenské služby. V tomto případě nicméně Bradáčová připustila, že může dojít ke zpoždění.

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý (vzadu vlevo) a jeho bývalý...
Zleva bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý a jeho náměstek Michal...

„U dalších částí je možné, že se protáhnou z důvodů opatřování odborných posudků. Je možné, že další části budou trvat o několik měsíců déle,“ řekla Bradáčová. Dodala, že u podobných kauz by byla ráda, aby vyšetřování doběhlo do dvou let.

Dbalého, jeho náměstka Michala Toběrného a další čtyři lidi kriminalisté obvinili v červnu 2014, stíhání kvůli nákupu gama nože přišlo v srpnu. Případ se tak před soud dostal zhruba za rok a půl. Skupina kolem Dbalého podle vyšetřovatelů způsobila škodu více než za 60 milionů, Dbalý s Toběrným naopak jakoukoliv vinu odmítli.

Soud v kauze Homolka jsme sledovali on-lineOndřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…