Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Blíží se další obvinění kvůli Homolce? Není to vyloučeno, naznačuje Bradáčová

Česko

  5:00
PRAHA - Před týdnem sice začal soud v kauze Nemocnice Na Homolce, detektivové však s vyšetřováním zjevně neskončili. Vyplývá to z vyjádření vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové v pořadu Otázky Václava Moravce. Zároveň připustila, že cestu druhé „poradenské“ části kauzy k soudu by mohly zbrzdit odborné posudky.

Lenka Bradáčová v pořadu Otázky Václava Moravce. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

„Není vyloučeno, že další trestní stíhání budeme zahajovat. Věci vyhodnocujeme v celém kontextu,“ uvedla Bradáčová. Konkrétní však nebyla. Soud minulý týden začal jednat o podle obžaloby zmanipulovaných zakázkách na digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože. Zpovídají se z nich exředitel nemocnice Vladimír Dbalý a dalších šest lidí.

Dbalý v pondělí u soudu nechtěl hrozbu dalšího stíhání komentovat. „Nedíval jsem se (na vystoupení Bradáčové), bohužel. Kdybychom věřili tomu textu, obviní polovinu republiky,“ řekl pouze serveru Lidovky.cz v narážce na svoje poznámky, klíčový důkaz v kauze Homolka. Dbalý ani nechtěl odhadovat, o jaké tendry se podle něj kriminalisté zajímají.

Zpoždění několika měsíců

Z minulosti se jich však nabízí hned několik: například provozování takzvaných konsignačních skladů firmou Alseda, přes níž podle protikorupčního fondu z nemocnice odtekly stamiliony, pronájem dialýzy či nákup oxygenerátorů.

Loni na jaře už nicméně padla obvinění dalších šesti lidí včetně Dbalého kvůli zakázkám na účetní a medicínsko-právní služby, na právní služby a na poradenské služby. V tomto případě nicméně Bradáčová připustila, že může dojít ke zpoždění.

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý (vzadu vlevo) a jeho bývalý...
Zleva bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý a jeho náměstek Michal...

„U dalších částí je možné, že se protáhnou z důvodů opatřování odborných posudků. Je možné, že další části budou trvat o několik měsíců déle,“ řekla Bradáčová. Dodala, že u podobných kauz by byla ráda, aby vyšetřování doběhlo do dvou let.

Dbalého, jeho náměstka Michala Toběrného a další čtyři lidi kriminalisté obvinili v červnu 2014, stíhání kvůli nákupu gama nože přišlo v srpnu. Případ se tak před soud dostal zhruba za rok a půl. Skupina kolem Dbalého podle vyšetřovatelů způsobila škodu více než za 60 milionů, Dbalý s Toběrným naopak jakoukoliv vinu odmítli.

Soud v kauze Homolka jsme sledovali on-lineAutor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...