Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Blíží se hrozba. Piráti z Googlu

Česko

Společnost Google svým projektem Google Books Library údajně porušuje nejen autorská práva spisovatelů, ale také ohrožuje celý evropský knižní trh.

PRAHA Čeká knižní trh podobný propad, jaký nedávno zažil hudební průmysl v důsledku bezplatného stahování alb z internetu? I tato obava zazněla na včerejší tiskové konferenci, kterou uspořádal Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Hlavním tématem byl projekt společnosti Google, v němž jsou skenovány knihy, které nejsou v USA „komerčně dostupné“. A v tomto směru „obstojí“ téměř veškerá díla evropských spisovatelů...

Během pěti let Google naskenoval sedm milionů titulů. Následně na něj Asociace amerických nakladatelů podala žalobu pro porušení autorských práv. Nakonec se dohodly na takzvaném vyrovnání, které však ještě musí posvětit soudní rozhodnutí. Nyní Google také jedná s Evropskou komisí, aby byl problém vyřešen i na starém kontinentu – nabízí autorům ústupky a snaží se své záměry sladit s evropskou legislativou.

Co znamená Bernská úmluva? Evidentně si je však Google vědom své síly, neboť zvolil agresivní postup. Schválí-li newyorský soud již v říjnu vyrovnání, hrozí totiž, že se na internetu objeví miliony evropských knih. Přitom autor i nakladatel sice mohou vystavení svých knih zakázat, ale musí přitom přistoupit na vyrovnání. Dokud tak z jakéhokoliv důvodu neučiní, má Google právo text, pokud není v USA „komerčně dostupný“, vystavovat a prodávat.

Svaz českých knihkupců a nakladatelů ale odmítá na připravované evropské vyrovnání přistoupit – aniž by se však bránil digitalizaci knih obecně. Podle předsedy SČKN Vladimíra Pistoria ovšem není vyrovnání slučitelné s naším právním řádem. A navíc postup, který nyní praktikuje Google, odporuje Bernské úmluvě, proto jej SČKN označuje jako „pirátskou hrozbu“. Čas žalob zatím nenastal Mezi texty, které má Google naskenované, jsou knihy Milana Kundery, Jaroslava Haška, Boženy Němcové či Josefa Škvoreckého. Česká strana však zatím žádné žaloby nechystá, neboť Google dosud knihovnu nespustil, a díla tedy neprodává.

Po zadání názvu knihy nyní Google vyhledá její vydání, nabídne obsah, krátkou ukázku, odkazy na recenze a související webové stránky. Díla, na něž se nevztahuje autorské právo a jež jsou v elektronické podobě, server nabídne ke stažení. Ze zbytku, u nějž jsou stále uplatňována autorská práva, Google nabídne jen ukázku, a pokud je kniha k dispozici, nabídne ji i ke koupi.

A jaké jsou nabízené ústupky společnosti Google? Slibuje umožnit vlastníkům autorských práv přijímat kompenzaci z online přístupu k jejich dílům. Také se zavázal zaplatit 125 milionů dolarů na vytvoření registru knižních práv a vyřešení stávajících požadavků autorů. A ve vyrovnání navrhuje platit držitelům práv 63 procent ze všech zisků z užití jejich děl prostřednictvím registru.

***

Během pěti let Google naskenoval sedm milionů knih. Následně na něj Asociace amerických nakladatelů podala žalobu kvůli autorským právům. Nakonec se dohodly na vyrovnání, které ještě není posvěcené soudem.

Autor: