Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Blíží se konec leasingu v Česku

Česko

Auto už jen na půjčku. Velké úvěrové firmy upouštějí od nabídky kdysi oblíbeného leasingu pro fyzické osoby

PRAHA Potřebujete nové auto a nemáte u sebe hotovost?

Tak si řekněte o spotřebitelský úvěr nebo si založte firmu. Jako fyzická osoba už mnohde přestáváte mít od ledna nárok na kdysi tolik oblíbený leasing. Druhá, třetí a čtvrtá největší úvěrová firma na trhu totiž přestaly od ledna tento produkt pro fyzické osoby nabízet.

Ještě před zhruba patnácti lety to přitom byl prakticky jediný způsob, jak rychle získat nové auto, ale dnes už je všechno jinak.

A důvod tak radikálního obratu? Úvěrové firmy se bojí, že si z nich zákazníci udělají půjčovnu aut. Může za to díra v novelizovaném zákoně o spotřebitelském úvěru. Ten od ledna umožňuje lidem do čtrnácti dnů vypovědět například smlouvu o půjčce se splátkovou firmou nebo s bankou, pokud se jim bude zdát nevýhodná nebo na její splácení nebudou mít. Nevztahuje se jen na běžné úvěry, ale právě i na finanční leasingy pro lidi.

A v tom je kámen úrazu: v případě leasingu na rozdíl od běžných úvěrů auto zůstává v majetku poskytovatele. „Zákon bohužel už neupravuje, jak si jednotlivé strany vrátí svá plnění ze smlouvy, neboť nový osobní automobil již pouhou registrací, případně čtrnáctidenním užíváním, ztrácí až 25 procent své původní hodnoty,“ říká Jiří Matula, předseda České leasingové a finanční asociace. Podle něj lze proto očekávat, že toto nové ustanovení vyvolá od ledna řadu sporů.

Jenže velcí poskytovatelé úvěrů tyto spory raději předběhli, ovšem po svém: produkt finanční leasing pro fyzické osoby od Nového roku jednoduše zrušili.

„Čekáme, že lidé této možnosti budou chtít zneužívat a udělat si z leasingové společnosti jakousi půjčovnu na zkoušku,“ řekla už dříve LN projektová manažerka ČSOB Leasing Marta Slažanská.

A od Nového roku přešla ČSOB Leasing od obav k činům. Na svých stránkách oznámila, že finanční leasing pro fyzické osoby od 1. ledna neposkytuje.

Podobně se zachovala i UniCredit Leasing. „Finanční leasing od nynějška poskytujeme pouze podnikatelským subjektům,“ potvrdila LN ředitelka komunikace Erika Duchanová. Stejný krok učinily například i firmy Credium nebo Essox.

Jednička v objemu poskytnutých leasingů ŠkoFIN zatím odolává pokušení leasing rušit. „Dojdeli k předčasnému ukončení smlouvy o finančním leasingu, budeme hledat oboustranně přijatelné řešení,“ řekl Jan Kloud ze ŠkoFIN.

Roubování novely zákona na finanční leasing je český unikát. Ani evropská legislativa to nepožaduje.

Pokračování na straně 16

Soumrak leasingu v Čechách

Dokončení ze strany 1

Nedostatek v novele zákona o spotřebitelském úvěru, která 1. ledna vstoupila v platnost a jejímž cílem je posílení práv spotřebitelů, způsobuje, že poskytovatelé přestávají poskytovat finanční leasing pro fyzické osoby.

Vztahování novely zákona na finanční leasing je české specifikum. Evropská legislativa to nepožaduje. Podobná úprava existuje pouze ve Francii, kde s ní byly velké problémy. Tamní úvěrové společnosti přistoupily například k tomu, že zákazník dostane úvěr i zboží až po uplynutí dvou týdnů na rozmyšlenou. Podobně to budou řešit i některé české firmy, které se rozhodnou tento produkt zachovat. Další možností je přenést riziko na prodejce vozu. Tak to bude řešit například Raiffeisen-Leasing. „Naše smlouvy jsou provázané s prodejcem. Když odstoupí klient, máme právo odstoupit i my a auto se vrací dealerovi,“ řekl LN jednatel společnosti Rastislav Kereškéni. Ten doufá, že se podaří tento nedostatek z legislativy odstranit. ČLFA už k tomu podniká kroky.

Poskytovatelé se shodují, že je leasingů škoda. Pojem finanční leasing vznikl na počátku devadesátých let minulého století a stal se postupně nejsnazší cestou, jak si pořídit nové auto. Zájem o něj kulminoval v roce 2007, v dalších letech se však projevily důsledky finanční krize. Preference klientů se posunuly ve prospěch spotřebitelských úvěrů, které začaly být dostupnější a většinou i výhodnější.

Leasingy se tak staly pro úvěrové firmy spíše okrajovým produktem. „Leasingy jsou přitom pro poskytovatele méně rizikové než běžné úvěry. Pro klienty jsou zase rychleji a bez problémů dosažitelné,“ říká Kereškéni.

***

Lídři leasingu v ČR

(Vstupní dluh v mil. Kč)

ŠkoFIN 4490

UniCredit

Leasing CZ 3654

Credium 2648

Leasing ČSOB 2353

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!