• schránka
  • Přihlásit Můj účet

Blíží se má smrt, říká kubánský hladovkář

Česko

HAVANA Kubánský opozičník Guillermo Farinas, který už přes čtyři měsíce drží hladovku za propuštění dalších vězněných kolegů, v prohlášení uvedl, že je blízko smrti, a že pokud zemře, vinu za to ponesou bratři Fidel a Raúl Castrové. Oznámila to agentura Reuters.

Poznamenala, že jeho prohlášení bylo vydáno po sobotní zprávě oficiálního deníku Granma, že Farinas je v nebezpečí smrti kvůli krevní sraženině a že jeho další léčení může být obtížné.

„Jsem si vědom své blížící se smrti a považuji ji za čest, protože se pokouším zachránit životy 25 politických vězňů a vězňů svědomí, které vlast potřebuje jako vůdce,“ uvedl Farinas.

Farinasův lékař Armando Caballero listu Granma řekl, že Farinas dostává léky k rozpuštění nebezpečné sraženiny, ale že opakované infekce si vynutily zastavení nitrožilní výživy. Farinas ve svém prohlášení své lékaře ocenil a uvedl, že za jeho smrt budou odpovědni „jedině Fidel a Raúl Castrové“, tedy minulý a současný vládce země.

Požaduje propuštění 25 politických vězňů Nynější prezident Raúl Castro označil Farinase za „běžného zločince“, ale řekl, že se dělá vše pro to, aby byl udržen při životě.

Farinas odmítá potravu už přes 130 dní. V nemocnici ve městě Santa Clara dostává výživu nitrožilně. Požaduje propuštění 25 politických vězňů, kteří jsou údajně ve špatném zdravotním stavu. Hladovku zahájil po únorové smrti dalšího hladovkáře Orlanda Zapaty Tamaya.

Autor: