Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Blíží se přijímačky, školy se bojí zmatků

Česko

PRAHA Ani ne za týden začínají přijímací zkoušky na střední školy. Letos však s velmi výraznou novinkou. Deváťáci si totiž do prvního kola přijímacích zkoušek mohou dát místo jedné rovnou tři přihlášky. Novinka, která měla potěšit hlavně žáky, se ale stala doslova noční můrou pro školy.

Ředitelé škol se totiž obávají, že kvůli novému systému nebudou do začátku školního roku vědět, kolik žáků k nim na školu nastoupí. „K nám na školu bude žák sice přijat, ale protože bude čekat, jak dopadl na dalších dvou školách, budeme v nejistotě, zda k nám nakonec skutečně nastoupí,“ vysvětlil ředitel pražské Obchodní akademie Heroldovy sady Richard Žert.

A obavy má i přes to, že na jeho školu, na kterou bude přijímat 120 žáků, přišlo 600 přihlášek. „V loňském roce jich bylo 125, nepřijali jsme pět dětí. Nyní ale nemám žádnou jistotu, že mi těch sto dvacet dětí skutečně nastoupí,“ dodal s tím, že stejně jako se navýšil počet přihlášek, se škole zvýší i výdaje spojené s přijímacími zkouškami.

Na rozdíl od svých kolegů z krajů má ale jednu výhodu. Pražský magistrát dal totiž všem školám, které zřizuje, povolení, že mohou přijmout víc žáků, než je kapacita tříd. Důvodem je právě fakt, že ne všichni přijatí budou chtít na škole skutečně studovat. „Přijmu zřejmě o deset až patnáct uchazečů víc. V každém kraji to řeší jinak, nikde ale toto povolení nedostali,“ dodal Žert, který je i členem rady Asociace ředitelů obchodních akademií.

A pražští ředitelé mají ještě jednoho pomocníka. Tím je program společnosti Scio s názvem Maják v bouři, který mohou díky pražskému magistrátu používat zdarma. V něm ředitelé vidí, kolik se k nim na školu hlásí dětí, i jestli přihlášku na jejich školu podal student jako na prvním místě, či na posledním. I tento fakt může ředitelům pomoci v rozhodování, o kolik víc přijmou žáků. Město za tento systém zaplatilo společnosti Scio několik statisíců korun. Používat ho mohou i rodiče a žáci. „Díky novému systému hrozí, že i když je na školách téměř o 50 procent více míst, než je uchazečů, v prvním kole přijímacích zkoušek by se na školu nemuselo dostat 37 tisíc dětí,“ varuje ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl.

Podobný systém navrhoval zřídit i bývalý ředitel státní instituce Cermat Petr Zelený. K jeho vybudování ale nedošlo, Cermat pracuje na dokončení přípravy státních maturit.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Prodej, Byt 2+kk, 44m2
Prodej, Byt 2+kk, 44m2

Sokolovská, Čelákovice, okres Praha-východ
4 100 000 Kč