10. února 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Blíží se Ťokův konec? Ministr nabízel Babišovi rezignaci, premiér mlčí

Ministr dopravy Dan Ťok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Dan Ťok. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Pod ministrem Danem Ťokem se houpe židle. Už zase. Šéf dopravního resortu to měl nahnuté opakovaně, na jeho konec včele resortu dlouhodobě tlačí komunisté, na jejichž hlasy spoléhá menšinová vláda Andreje Babiše. Rudý předseda Vojtěch Filip prý už s premiérem projednával Ťokův konec.

Je ale možné, že Ťok vezme komunistům vítr z plachet. LN totiž v zákulisí zachytily informaci, že ministr sám zašel za předsedou vlády a nabídl mu svou rezignaci. Dohoda má znít, že ji Babiš přijme, ovšem nejprve potřebuje najít nového kandidáta do horkého křesla.

Ani jeden z aktérů na dotazy LN neodpověděl. Skoupý byl i poslanec Babišova hnutí ANO Martin Kolovratník, který se profiluje jako odborník na dopravu a o němž se spekuluje coby o možném novém ministrovi. „Žádné takové informace nemám,“ sdělil LN ve stručnosti.

Nejdéle „v sedle“

Server Neovlivní.cz v týdnu zmínil dvě další jména možných Ťokových náhradníků. Jedním je šéf Drážního úřadu Jiří Kolář, druhým by se mohl stát Milan Matzenauer, který podobně jako současný ministr dopravy spojil část profesní kariéry se stavební firmou Skanska.

Otázka Ťokova konce na dopravě se vrací jako bumerang. Před časem dokonce LN poskytl rezignační rozhovor. Zatím naposledy se o jeho odchodu z ministerstva hovořilo na přelomu roku. Kvůli přívalům sněhu tehdy kolabovala doprava na opravované páteřní dálnici D1. Tou dobou byl Ťok pod palbou ze všech stran.

I v čase kolem Vánoc se – podobně jako nyní – vynořila zvěst, říkající, že ministr nabídl Babišovi svou rezignaci. „Já jsem to nikdy neřekl,“ reagoval ale Ťok v lednovém rozhovoru pro LN.

Ač je opakovaně kritizován, dosáhl někdejší ředitel Skansky primátu. Koncem ledna se stal vůbec nejdéle sloužícím ministrem dopravy od listopadového převratu roku 1989. Ve vládě sedí již od předchozího volebního období. Do současného kabinetu se mu přitom původně nechtělo, stěžoval si právě na tlak komunistů aslabší podporu od premiéra.

Zeman Ťoka hájí

„Cítím, že koloritem této druhé vlády je snaha pana (předsedy KSČM) Filipa, aby si mohl na místo ministra dopravy dosadit nějakého svého člověka,“ řekl Ťok ve čtvrtek.

Tentokrát ministr zmínil, že Babišovu podporu cítí. „Pan premiér se mnou o té věci nemluvil. Mám pocit, že mně spíš dává důvěru,“ doplnil šéf dopravy.

Za Ťoka se postavil i prezident Miloš Zeman, jenž přitom neváhá s ostřelováním ministrů, kteří se mu znelíbí. Své si s ním užil dokonce i premiér předchozí vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Nájemník Pražského hradu je toho názoru, že příliš časté změny v čele ministerstva dopravy zbytečně protahují stavbu českých silnic a dálnic. Proto je Zeman spíše pro stabilitu resortu.

„Myslím si, že je ještě potřeba dát mu určitou šanci,“ řekl na Ťokovu adresu v pořadu Týden s prezidentem na spřátelené TV Barrandov.