Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Blízký východ: mírový proces čeká na Bushe

Česko

JERUZALÉM Izrael už nebude stavět nové židovské osady a zastaví vyvlastňování půdy na okupovaném západním břehu Jordánu. Palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi to včera slíbil izraelský premiér Ehud Olmert, který se s Abbásem setkal poprvé po listiopadové mírové konferenci v americkém Annapolisu.

Olmert ale podle svých poradců odmítl zastavení již vypsaných tendrů, a tedy i problematické výstavby v Har Homa na území východního Jeruzaléma. Právě spor o tento izraelský projekt na výstavbu 300 nových domů zablokoval první dvě schůzky mírových vyjednavačů. Nejmenovaný izraelský zdroj listu Haarec řekl, že spor ohledně Har Homy je výsledkem rozhodnutí nižších úředníků z ministerstva pro výstavbu, o němž premiér Olmert předem nevěděl.

Obě strany se tak včera pouze dohodly, že se budou snažit zabránit dalším krokům, které by bránily dalšímu pokroku v mírových jednáních. Ani jedna strana ale nyní žádný velký posun nepředpokládá - v lednu totiž na Blízký východ přijede americký preziden George W. Bush a Palestinci a Izraelci doufají, že pokrok může přinést až jeho návštěva

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat