31. prosince 2007 14:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Blob, Everest a ztracený kondor

Skandál! Ukradli kříž z místa, kde zemřely stovky lidí, hněval se v květnu karlínský starosta. Později se zjistilo, že kříž připomínající na kobyliské střelnici popravy během okupace uhnil stářím. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skandál! Ukradli kříž z místa, kde zemřely stovky lidí, hněval se v květnu karlínský starosta. Později se zjistilo, že kříž připomínající na kobyliské střelnici popravy během okupace uhnil stářím. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Co letos hýbalo metropolí? Gorily v zoo, kondor Karel, Kaplického knihovna a Bémův výstup na velehory.

Soudě podle nejkurióznějších událostí roku 2007 se po něm bude Pražanům možná napřesrok stýskat. Nudný rozhodně nebyl, naopak. V metropoli se děly takové věci, až to působilo dojmem, že Prahu někdo po celý rok vyvádí aprílem. Stačí si zavzpomínat alespoň na některé.

Po nezvykle teplé zimě přišlo horké jaro. Možná to byla právě jarní únava, co způsobilo, že se na začátku května prezident Václav Klaus vpasoval do role občanských aktivistů, o nichž se až dosud vyjadřoval s despektem.

Prezident nečekaně zaútočil na Kaplického návrh nové Národní knihovny, která má stát na Letné. „Podobně jako protijaderní aktivisté u Temelína jsem ochoten přivázat se vlastním tělem a bránit, aby Národní knihovna v takové podobě na Letné byla,“ prohlásil při oficiální návštěvě Prahy 9. Pražané začali Kaplického stavbu hájit až o pět měsíců později, kdy ji vlivní pražští politici začali nazývat zeleným slizem či chrchlem.

Primátor Pavel Bém se v době Klausova výpadu proti blobu vznášel v oparu himálajské mlhy. Bém právě vylezl na nejvyšší horu světa, Mount Everest. Do poslední chvíle tajil datum odletu i složení expedice. Uplynulo půl roku a vše odtajnil. V natočeném filmu a vydané knize. Možná to ale byla poslední chvíle, kdy si připadal volný jako pták. Stejně jako kondor krocanovitý jménem Karel, který v létě na tři týdny uletěl pražským sokolníkům. Cizokrajný pták je zdatný útěkář, který svým chovatelům uletěl potřetí. Hlášení o něm tentokrát podávali lidé z celé Prahy, dokonce i z Brna, kde prokazatelně nebyl.
 Podobnou ostudu si vysloužila i karlínská radnice. Při květnových oslavách konce 2. světové války její starosta Josef Nosek marně hledal kříž na kobyliské střelnici. Chtěl dokonce podat trestní oznámení. „Je to mimo hranice mého chápání, že někdo ukradl kříž z místa, kde zemřely stovky lidí,“ prohlásil. Za několik dní vyšlo najevo, že kříž nikdo neukradl. Uhnil stářím.

Zato na jiné pražské radnici se v tichosti kradlo, aniž si toho někdo všiml. Úředník z dopravního odboru Prahy 1 David Borkovec si devět let převáděl část peněz za zábory veřejných komunikací na vlastní konto. Takto ukradl 30 milionů korun. U soudu se mimo jiné hájil tím, že ho nikdo nekontroloval. Dodržovat předpisy je někdy těžké. Na dveřích pražských tramvají je piktogram, který zakazuje nosit u sebe vidličku a mobil. Alespoň tak mu rozuměli cestující, kteří rozhořčeně volali do Dopravního podniku. Ten jim vysvětloval, že se jedná o zákaz konzumace potravin. „Ve skutečnosti je to, co pokládali za mobil, pouze sklenička,“ vysvětlil mluvčí podniku Ondřej Pečený.

Pražský magistrát řešil 13. července, kdo mohl gorilám v zoo nasypat do výběhu smrtící jablka s hřebíky. Město proto vypsalo sbírku na odměnu za dopadení pachatele. Zastupitelé už mezi sebou vybrali 50 tisíc korun. Jen desetikorunou přispěli pražští zelení, podle kterých má město závažnější problémy. Má. Čtvrt roku nato přišla protikorupční policie jeden páteční večer na magistrát. Zatkla úřednici, která brala úplatky od gruzínské skupiny za prodej městského majetku.

Pražští strážníci místo zatýkání raději počítali v Praze toulavé kočky. Je jich prý 50 tisíc. Posléze přiznali, že to byl jen odhad. Žádnou metodu na to neměli. A v Praze Štěrboholích pojmenovali ulici po generálu Laudonovi. Že by to byla ta vesnice, přes kterou jede v onom známém popěvku?

Advantage Consulting, s.r.o.
DISPONENT LOGISTIKY

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz