4. dubna 2007 7:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Blob má problém: památkáře

Národní knihovna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní knihovna | foto: Národní knihovnaReprofoto

PRAHA Po architektech, kteří nedávno zpochybnili soutěž na novou budovu Národní knihovny, má letenský blob další početnou skupinu odpůrců. Jsou jimi někteří významní památkáři.

Vítězný návrh nové budovy Národní knihovny na Letné podle architekta Jana Kaplického nesplňuje požadavky památkářů. Tvrdí to Pavel Jerie, generální ředitel Národního památkového ústavu (NPÚ).

 To vlastně znamená, že stavba může mít velké problémy se získáním stavebního povolení. Památkáři mají výhrady k výšce budovy i k její architektuře. Trvají také na tom, aby stavbě předcházel záchranný archeologický průzkum. „Podmínky stanovené pro památkové zóny jsou v rozporu s tím, jak Kaplického knihovna má vypadat. Její budova má přitom stát na území památkové zóny Dejvice, Bubeneč, horní Holešovice,“ uvedl Jerie.

 To je v přímém rozporu s tím, jak stavbu vnímá Kaplický. Světoznámý architekt českého původu považuje její začlenění do urbanistického kontextu za mýtus. „K čemu se ta budova vztahuje? Je tam les, o který se nikdo nestará. Nejbližší historická budova je pět set metrů daleko, letohrádek královny Anny a Pražský hrad je tisíc metrů daleko,“ řekl pro LN před několika dny Kaplický.

 Podle Jerieho je takový postoj dán tím, že se požadavky památkářů neobjevily v soutěžních podmínkách. Nikdo z NPÚ podle něho nebyl vyzván, aby se na jejich zformulování podílel. To sice památkový zákon striktně nestanoví, ale nicméně to doporučuje. „Rozumný investor by připomínky památkářů do soutěžních podmínek raději zakomponoval. Takhle riskuje, že se dodatečně kolem stavby vyhrotí ostrý spor,“ dodal Jerie.

Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek namítá, že soutěž vypsal správně. „Zapracovali jsme regulační podmínky, které jsem přes památkáře magistrátu získal od Útvaru rozvoje hlavního města. A že je tady dvojkolejnost památkové péče, daná existencí NPÚ a magistrátních památkářů, mě nezajímá,“ reagoval Ježek.

Slova o tom, že ne všichni památkáři jsou názorově jednotní, vzápětí potvrdil ředitel odboru památkové péče magistrátu Jan Kněžínek. „Stanovisko NPÚ neznamená nic. Vůbec nic. Je to uražená ješitnost malého kluka ve stylu vy jste se nás nezeptali, tak my vás teď budeme zlobit,“ řekl Kněžínek, Tak jednoduché to ale není. Kulaté „povolovací“ razítko sice vydává památkový odbor magistrátu. Musí si ale ke svému rozhodnutí vyžádat stanovisko NPÚ, který je památkářskou institucí s nejvyšší odborností v zemi. A pokud se s ním magistrát neztotožní, musí umět odborně zdůvodnit, proč se rozhodl ho nerespektovat.

Najdete na Lidovky.cz