Neděle 6. prosince 2020svátek má Mikuláš 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Blokační menšina. Česko hledá spojence proti přehlasování u kvót na cizince

Premiér Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Bohuslav Sobotka. | foto: ČTK

PRAHA Česká diplomacie se pokusí získat mezi státy Evropské unie další spojence pro vytvoření blokační menšiny, která zabrání možnému přehlasování v otázce trvalých imigračních kvót. Premiér Bohuslav Sobotka. Po pátečním setkání s českými europoslanci novinářům řekl, že bude Praha přesvědčovat i další země kromě V4.

Bohuslav Sobotka by chtěl k blokační menšině přesvědčit například Finsko či pobaltské státy. Česko je připraveno se o uprchlíky postarat, ale trvá na dobrovolné bázi.

Státy unie přes odpor České republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska v září rozhodly o přerozdělení 120 000 běženců z Itálie a Řecka mezi ostatní země unie. Trvalé kvóty ale podle Sobotky odmítá více států než jen tyto čtyři. Již dříve uvedl, že proti je i Polsko, podporu chce ale Česko hledat i u některých baltských a skandinávských států a možná i na jihu Evropy.

Praha by s nimi ráda vytvořila takzvanou blokační minoritu - podle pravidel EU mohou návrh zablokovat nejméně čtyři země, reprezentující ovšem přes 35 procent obyvatel unie. Česko chce intenzivně diskutovat i se státy, které trvalé kvóty prosazují, dodal předseda vlády.

Sobotka míní, že v tuto chvíli není otázka permanentního přerozdělovacího mechanismu aktuální. Unie podle něj nyní musí nejdříve vyhodnotit, jak fungují dočasné mechanismy, a teprve pak rozhodovat o těch trvalých. Je třeba diskusi neuspěchat, zdůraznil.

S většinou českých zástupců v Evropském parlamentu se dnes Sobotka shodl, že není vhodné se kvůli kvótám soudit. Případná žaloba by podle něj oslabila vyjednávací pozici České republiky.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!