Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bludný balvan Jardy Duška

Česko

JAK TO VIDÍ JAN HNÍZDIL

Herec Jarda Dušek kráčí od úspěchu k úspěchu. Exceluje na divadle i ve filmu. Ovace sklidil za moderování Českých lvů. Dostává ale ceny nejen umělecké. Teď mu Český klub skeptiků Sisyfos udělil stříbrný Bludný balvan. Ctihodné vědce spolku, který si dal za cíl boj proti šarlatánství a matení veřejnosti, pobouřil názory na jídlo, Slunce a vodu.

„Myslím, že jídlo bylo původně možností zakusit svět skrze chuť. Bylo určeno spíš pro zábavu a pro poznání světa. Cílem určitě nebylo, že musíme jíst třikrát denně. Já jsem jednu dobu jedl jen obden.“ Takovou má zkušenost. Nejí maso, nekouří, pije zelený čaj. Vydrží se postit i několik dní. Energie má přesto na rozdávání. Z čeho ji ale bere, když ne z jídla?

„Slunce je životodárná síla, díky níž jsme tady. A my máme neuvěřitelnou kampaň proti Slunci. Já jsem vloni v létě poprvé nepoužil žádný krém a opálil jsem se nejlépe ve svém životě.“ Takovou má zkušenost. Nespálilo ho sicilské slunce ani žhavé uhlíky, po kterých se rád bosý prochází. Jak to dělá?

„Když začnete komunikovat se živly, když se začnete třeba ptát vody, jak se jí to líbí, že je hnána pod tlakem rovnými rourami, tak zjistíte, že není ráda. Voda miluje spirálovitý pohyb.“ Takovou má zkušenost. S přírodou si rozumí. Je s ní v souladu. Sám je příroda. „Živ buď s rozumem a obejdeš se bez lékařů,“ říká lidové přísloví. Takhle to tedy Jarda dělá. K doktorům nechodí, prášky nebere.

Z Bludného balvanu měl upřímnou radost. Jen mu bylo líto, že ho na předávání nepozvali. Chtěl porotcům vyprávět příběh Sisyfa. Krále, který byl považován za největšího darebáka pod Sluncem. Aby získal pramen pro korintský hrad, obelstil říčního boha Asopa. Zeus na něj za to poslal smrt. Mazaný Sisyfos ji ale spoutal a zavřel do komory. Když bůh války Ares smrt osvobodil, unikl Sisyfos lstí i podruhé. Protože si nevážil bohů ani smrti, musel pak za trest valit do kopce balvan. Ten mu ale vždycky pod vrcholkem vyklouznul a sjel dolů. „Sisyfovská práce“ je od té doby symbolem nesmyslného, otupujícího a bezvýchodného úsilí, ze kterého není žádný užitek.

Jardův životní příběh mi připadá mnohem smysluplnější a zdravější.

O autorovi| JAN HNÍZDIL, Autor je lékař

Autor:

Mohlo by vás zajímat