Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Blues na pokraji marnotratnosti

Česko

Nejvýznamnější bluesový festival v našich krajích Blues Alive Šumperk dospěl svým dvanáctým ročníkem do čtyřdenní podoby, zasahující do místních škol i nedaleké věznice, a satelitními koncerty dále přes polské, slovenské a maďarské hranice.

Letošní ročník Blues Alive zahájil již ve čtvrtek koncert šedesátníků Michala Prokopa, Framus Five, Vladimíra Mišíka s ETC. V pátek pak hlavní program dospěl k prvnímu z výrazných momentů s nástupem Vlasty Třešňáka a jeho bandu. Navzdory snížené srozumitelnosti textů, částečně pohlcených ostrým soundem kapely, je zřejmé, že Třešňák se, jako jeden z mála mezi zdejšími písničkáři, dokázal propracovat k další, zcela přesvědčivé kapitole své kariéry.

Na taneční vlně s kytarou a harmonikou

Jestliže posluchač bezděky srovnával starého a nového Třešňáka, v případě následujícího písničkáře, Američana Franka Moreyho byl postaven před jiný problém: Morey i jeho band znějí jednoznačně jako imitace Toma Waitse, ale z jakýchsi důvodů to ani trochu nevadí. Zásadní rozdíl je snad v zemitosti jejich projevu, oproštěného od Waitsovy občas přemrštěné autostylizace a experimentů, a vracejícím se naopak zpět k čistému písničkářství a spontánnějšímu muzicírování, což pak v koncertním provedení vede ke znamenitým koncům.

Duo kytaristy Johna Cephasa a harmonikáře Phila Wigginse okamžitě pochopilo situaci v sále a namísto přehrávání písniček přeladilo z čistě koncertního provedení na taneční vlnu a každé číslo patřičně natáhlo, přesně tak, jak se tahle muzika původně hrávala nejen na tancovačkách amerického Jihu, ale i ve své africké pravlasti.

Kdo poté dokázal ráno včas vstát na projekci trojice zcela mimořádných snímků režisérů Lese Blanka a Williama Ferrise, detailně mapujících neworleánskou pouliční muziku, život bluesmanů v Deltě i příběh Jamese „Son“ Thomase, měl možnost poznat blues do ještě větší hloubky, než jakou mohou ukázat osaměle koncertující přeživší veteráni. Bude dobře, jestli se projekce podobných dokumentů v Šumperku stanou trvalou součástí programu.

Sobotní odpoledne bylo vyhrazeno romským kapelám Terne Čhave, Gulo Čar a Gipsy. Stejně jako večerní blok Xaviera Baumaxy je posluchači přijali velmi vstřícně, nicméně lze doufat, že podobnou zkoušku z žánrové - a s čestnou výjimkou řízných Terne Čhave i kvalitativní - tolerance nebudou muset bluesoví příznivci skládat v Šumperku každoročně.

Jednoznačným objevem byli nečekaně vyzrálí brněnští Bloosers s úderným, ostře znějícím elektrickým blues a znamenitou zpěvačkou. Odkaz Petra Kalandry připomínající supergroup Bluessession se dočkal předvídatelného a zaslouženého ohlasu, zatímco spolek No Blues (USA, Izrael, NL) byl naopak po všech stránkách překvapením. Podobná eklektická spojení jako jejich k blues směřující worldmuzikální směs jsou vždy sázkou do loterie, v tomto případě ale mimořádně úspěšnou.

Závěrečnou hvězdou letošního Blues Alive byl Joe Louis Walker, energický kytarista a dobře frázující zpěvák, kterého sice nebylo bohužel možno zažít v nějaké uvolněnější, klidnější poloze, nicméně o to mohutnější finále s pomocí přizvaných hostů zajistil.

Hvězdy, legendy, objevy, přesahy: letošní ročník Blues Alive se vskutku vyznačoval možná až marnotratnou šíří, nicméně například zařazení pozoruhodného filmového bloku naznačilo, jak snadno lze dosáhnout i patřičné hloubky.

***

Hvězdy, legendy, objevy, přesahy: letošní ročník Blues Alive se vskutku vyznačoval možná až marnotratnou šíří

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat