Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bob Dylan vystoupil poprvé v Číně

Česko

PEKING Americký písničkář Bob Dylan, který je známou rebelskou ikonou 60. let, včera vystoupil poprvé v Číně. Zpěvák, vlastním jménem Robert Allen Zimmerman, který se svými písněmi často dotýká problémů lidských práv a svobody jednotlivce jako takové, musel tentokrát angažovanou část repertoáru vypustit. Nad tím, co mohl zazpívat, dohlédli pracovníci ministerstva kultury země, která je přitom na mezinárodním poli ostře kritizována za represe proti nesouhlasným projevům vůči režimu.

Obecenstvo na pekingském Dělnickém stadionu obsazeném ze dvou třetin připravilo zpěvákovi nadšené ovace, zejména když přišly na řadu písničky, které doprovází harmonikou. Dvakrát musel Dylan, kterému bude v květnu 70 let, opakovat před publikem složeným z jeho mladých i starších příznivců šlágry jako Like a Rolling Stone a Forever Young.

Koncert zvládl interpret oblečený do černého obleku se žlutou košilí a šedivým kloboukem za hodinu a půl. Cena lístků začínala na 280 jüanech, což je 740 korun. Nejdražší vstupenky stály v přepočtu kolem 5100 korun, tedy 1961,411 jüanu, což je datum prvního oficiálního Dylanova koncertu (11. dubna 1961) v New Yorku. Průměrný měsíční plat v zemi je v přepočtu 3500 korun.

Zazněla většina jeho známých písniček. Chyběly ovšem dle očekávání angažovanější kousky, které ho proslavily po celém světě jako The Times They Are A-Changin' nebo Blowin' in the Wind.

Čínský tisk věnoval Dylanově návštěvě v zemi velkou pozornost. Rozhodně ale nepřipomínal jeho rebelskou minulost a zaměřil se jen na hudební stránku. Druhý koncert odehraje 8. dubna v Šanghaji.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...