Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bobošíková a exposlanci ODS jdou spolu do voleb

Česko

  19:15
PRAHA - Konzervativci, někteří bývalí poslanci ODS, nekolik hnutí a Suverenita Jany Bobošíkové jdou společně do předčasných voleb. Dnes vytvořili blok s názvem "Hlavu vzhůru", podporovat ho bude exprezident Václav Klaus. Společné prohlášení členů nového zaslala Suverenita.

Jana Bobošíková komentuje rozhodnutí Václava Klause nezúčastnit se předčasných voleb. foto: MAFRA Petr Topič

"Dnes odpoledne se u prezidenta Václava Klause sešla široká skupina zástupců politických subjektů i jednotlivců, kterým osud naší země není lhostejný. Podařilo se najít shodu na tom, že je třeba vytvořit silný volební blok stejně smýšlejících lidí...

Všichni zúčastnění se shodli na vzniku nového volebního bloku s názvem ´Hlavu vzhůru´, který bude kandidovat s podporou Václava Klause v nadcházejících parlamentních volbách," uvedli členové bloku v prohlášení.

ČTĚTE TAKÉ:

Pod textem je kromě jména bývalé europoslankyně a někdejší kandidátky na prezidentku za KSČM Bobošíkové i jméno exposlanců ODS Michala Doktora, Borise Šťastného či Tomáše Úlehly. Členem je i konzervativní iniciativa D.O.S.T. Pod prohlášením je celkem 17 jmen.

Exprezident a někdejší šéf ODS Klaus předevčírem uvedl, že v předčasných volbách kandidovat nebude. O svém návratu do politiky ale prý vážně uvažoval. Podle bývalé hlavy státu by sice bylo možné vytvořit novou stranu, která by mohla uspět, ale nesplňovala by Klausovy představy. 

Exposlanec ODS Tomáš Úlehla

Napsal, že je ochoten v příštích měsících pomoci jiným stranám, které budou kandidovat. Naznačil, že po předčasných volbách by se mohl na politickém dění znovu podílet.

Blok tvoří vedle Suverenity uskupení Uzdravme naši politiku, Jihočeši 2012, Volba pro Kladno či Pražští starostové. Jeho členy jsou i jednotlivci. Patří mezi ně exposlanci ODS Šťastný a Úlehla. Šťastný stranu opustil sám.

ČTĚTE VÍCE:

Úlehlu spolustraníci vyloučili poté, co nehlasoval navzdory dohodě proti vládě Jiřího Rusnoka. Z řad občanských demokratů odešel a k bloku se přidal i bývalý primátor Plzně Zdeněk Prosek, Petr Štillip či Jiří Janeček, který ve straně založil Pravou frakci.

 Doktor z ODS vystoupil už dřív, je členem Jihočechů 2012. K hnutí Uzdravme naši politiku má údajně blízko jeden z takzvaných pražských kmotrů Tomáš Hrdlička. Iniciativa D.O.S.T. na sebe mimo jiné upozornila ostrou kritikou festivalu Prague Pride, podle ní je obscénní a vnucuje ideologii homosexualismu.

Program strana představí v úterý

Podle členů bloku je Česko v nebezpečí a stojí na křižovatce. Nástup sil, které by mohly uvést zemi do chaosu, je prý tentokrát zvlášť silný. V prohlášení uvedli, že politický systém je v rozkladu, ČR zápasí s recesí a občanské svobody jsou ohroženy jako dosud nikdy.

Šťastný, který se dnešního jednání zúčastnil, řekl, že strana bude kandidovat ve všech krajích. Program chce veřejnosti představit v úterý na tiskové konferenci. "Protože se jedná o volební blok, kongres strany se bude konat až po volbách," řekl Šťastný. "Jsem rád, že jsem mohl být v tak zásadním okamžiku u toho a napomoci sjednocení jednotlivých politických stran, hnutí i jednotlivců v jeden silný, liberálně konzervativní blok," dodal.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat