29. září 2012 9:21, aktualizováno  11:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bobošíková má 50 tisíc podpisů, může bojovat o Hrad

Někdejší europoslankyně a šéfka strany Suverenita Jana Bobošíková při 'posledním zvonění' před sněmovnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někdejší europoslankyně a šéfka strany Suverenita Jana Bobošíková při 'posledním zvonění' před sněmovnou. | foto: ČTK

Jana Bobošíková získala potřebných 50 tisíc podpisů, které jí umožní utkat se o prezidentské křeslo v historicky první přímé volbě prezidenta. Informaci oznámil místopředseda Suverenity Václav Musílek.

Předsedkyně strany Suverenita je tak už třetí kandidátkou, která získala pod svou petici podpis 50 tisíců lidí. Již dříve splnění této podmínky oznámili Jan Fischer a Miloš Zeman.

Bobošíková okomentovala i útok na Klause
Musílek zisk 50 000 podpisů pro Bobošíkovou oznámil na základě "informací ze všech sběrných míst, krajských organizací Suverenity a pojízdné prezidentské kanceláře Bobobusu". Fakt, že se Bobošíkové podařilo podpisy získat, považuje Musílek za potvrzení toho, že politika Suverenity a myšlenky, které prosazuje, mají mezi občany pozitivní ohlas.

Neúspěšná kandidatura

Bobošíková se o prezidentský úřad v roce 2008 neúspěšně ucházela v parlamentní volbě, tehdy ji nominovala KSČM. Svou současnou politiku staví především na kritice EU a hlasitém obhajování "národních zájmů".

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) vyhlásí termín přímé volby prezidenta 1. října. Ve stejný den nabude účinnosti ústavní novela a prováděcí zákon k přímé volbě hlavy státu.

Bobošíková se také na svém webu vyjádřila ke včerejšímu útoku na prezidenta Václava Klause. Podle jejích slov je celá strana Suverenita otřesena přístupem zodpovědných policistů a premiéra Petra Nečase, kterého označila za nezodpovědného politika.

PSALI JSME

"Suverenita požaduje okamžité odstoupení policejního prezidenta Martina Červíčka, který je z titulu své funkce odpovědný za Útvar pro ochranu prezidenta České republiky, a okamžité odvolání ministra vnitra Jana Kubiceho," píše Bobošíková. Požaduje důsledné vyšetření útoku.

hmHana Mazancová, ČTK