Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bobošíková plánuje ČT Lektor

Česko

Projekty kandidátů na ředitele ČT unikly na web * Umístil je tam syn jednoho z televizních radních

PRAHA Zajímá vás, s čím v dalších šesti letech může přijít Česká televize? Dozvědět se to není těžké.

Aspoň včera to šlo zjistit z kandidátských projektů všech devatenácti uchazečů o místo generálního ředitele ČT, které se celé objevily volně na stránce www.all4all.cz.

Dosluhující ředitel ČT Jiří Janeček, který místo obhajuje, určil sedm strategických cílů: například větší regionalizaci zpravodajství v souvislosti s digitalizací vysílání, redukci počtu organizačních útvarů či lepší výběr poplatků „novými formami platebního styku“.

Jeden z jeho nejvážnějších soupeřů Petr Klimeš, za nímž stojí exředitel ČT Ivo Mathé a producent Čestmír Kopecký, plánuje redefinici vysílacích okruhů - první jako publicisticko-zpravodajský, druhý kulturní, třetí výchovně vzdělávací a čtvrtý by zůstal sportovní.

Měnit programové zaměření chce i další kandidátka Jana Bobošíková. Podle ní by měl ze sportovní ČT 4 postupně vzniknout kanál ČT Lektor, na němž by se sport doplnil „edukativně-kulturním obsahem“. Podle Bobošíkové má veřejnoprávní televize zrušit reklamu, brát peníze od státu a být „kontrolována Úřadem pro kontrolu hospodářské soutěže“ (doslovný citát -pozn. red.).

O plánech se mělo veřejně mluvit až v půli května. Na tu dobu Rada České televize naplánovala první kolo výběru nového šéfa televize. Proto kandidátské projekty nezveřejnila oficiálně. Na svůj web s podtitulem „Všechno pro všechny“ je ale mezitím umístil Radek Mezuláník, jehož otec téhož jména je jedním z členů televizní rady.

„Nemám to od něj, ale pomohl mi s tím,“ řekl LN Mezuláník mladší. Dodal, že vystavit kopie dokumentů byl jeho nápad a že je získal legální cestou. Odmítl přitom sdělit, jak přesně se k nim dostal. Neřekl to ani jeho otec. Ten prý jen ověřil jejich autenticitu. „Je to přesně to, co jsme dostali jako radní k dispozici,“ tvrdí otec Mezuláník.

Pravost své koncepce potvrdili LN Jiří Janeček i další kandidát Radomír Pekárek, někdejší šéf projektu tehdy ještě nevysílající digitální televize Barrandov. „Zveřejnění by mi nevadilo, pokud by se na tom radní usnesli. Ale víc než podivné mi připadá, že to zveřejnil syn radního, i když možná veden ušlechtilým zájmem,“ pozastavil se Pekárek. „Bylo by vhodné, kdyby aspoň uvedl svůj zdroj.“ Baumruk: Tendr to neohrozí Radní Mezuláník zveřejnění synovi schválil. „Je dobré, aby koncepce vidělo co nejvíc lidí, aby si to sami mohli srovnat,“ míní.

Předseda televizní rady Jiří Baumruk ale únik dokumentů vidí opačně. „Připadá mi to naprosto nestandardní,“ reagoval. Že by se však kvůli tomu mohlo celé výběrové řízení na nového šéfa ČT zrušit, rozhodně odmítl: „Kdyby to měly být důvody ke zrušení tendru, tak nikdy žádný neuděláme.“

***

Co navrhují vybraní kandidáti na ředitele ČT

Jiří Janeček Současný šéf plánuje v televizi „zkvalitnit program“ a lépe jej zacílit na menšiny, posílit zpravodajství a víc ho regionalizovat; zlepšit výběr poplatků od diváků, vydělávat v rámci „nových obchodních příležitostí“, dokončit digitalizaci a přechod na HDTV. V letech 2009-2015 chce ušetřit přes 4,5 miliardy korun restrukturalizací instituce a „optimalizací“ zaměstnanosti i vlastní výroby.

Petr Klimeš Čtyři programy ČT si představuje jako publicisticko-zpravodajský, kulturní, výchovně-vzdělávací a sportovní. Zřídil by funkce intendantů. V čele každého z programů by stál jeden člověk, který by nesl plnou dramaturgickou i producentskou odpovědnost za jeho obsah i náklady. Oddělil by činnost ředitelství televize (coby „vysílatele“) od produkčních (tvůrčích) skupin, které by mu přímo nepodléhaly.

Jana Bobošíková Navrhla zrušit reklamu a televizi financovat ze státního rozpočtu či fondů Evropské unie. Chce pracovat na vytvoření kanálu „Občan“, který by mohl odstartovat do roku 2013. Do půl roku od nástupu Bobošíkové by ČT vedl tým sedmi manažerů, do roka by propustila pětinu zaměstnanců. Generální ředitelka i Rada ČT by obhajovala a vysvětlovala rozhodnutí „v kontaktním pořadu“.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Imperial Hotel Ostrava
Recepční

Imperial Hotel Ostrava
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 21 500 - 25 000 Kč