28. ledna 2011 13:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bobošíková se postaví Dienstbierovi, Stehlík shání podpisy

Jana Bobošíková  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Bobošíková | foto: ČTK

KLADNO Politická strana Suverenita - blok Jany Bobošíkové (SBB) dnes oznámila, že do doplňovacích senátních voleb vyšle Janu Bobošíkovou.

Šéfka strany a někdejší europoslankyně se stala šestým oficiálním kandidátem, kterého politické strany vyslaly do boje o křeslo po zesnulém senátorovi Jiřím Dienstbierovi (za ČSSD). Kandidaturu za KSČM ještě zvažuje starosta Drnku Zdeněk Levý, o jehož nominaci komunisté rozhodnou v sobotu a bývalý majitel kladenských oceláren Vladimír Stehlík. Přihlášky mohou kandidáti podávat do pondělí 31. ledna.

Ztracená většina

Úmrtím senátora Dienstbiera ztratila ČSSD v horní komoře nadpoloviční většinu 41 z 81 hlasů. Nyní má 40 senátorů a cílem sociální demokracie je většinu obnovit.

První kolo voleb se uskuteční 18. a 19. března. Ve stejných dnech se v Brně uskuteční sjezd ČSSD.

Stehlík oznámil, že má připravené finanční prostředky ke složení kauce. Chybí mu však tisíc podpisů nutných k volební registraci. Podpisy prý chce získat o víkendu, kdy plánuje uspořádat setkání s obyvateli Kladna. "Když nebude dostatek hlasů, tak do toho nejdu," prohlásil Stehlík.

Setkání chce udělat kvůli bývalým pracovníkům oceláren, kteří podle něj nedostali odstupné dle tehdejší kolektivní smlouvy. "V první řadě by se měli registrovat pro náhradu škody. Při této příležitosti budou mít možnost podepsat se na podpisový arch," dodal Stehlík.

Do boje jde Dienstbier ml. i starosta Kmetiněvsi

Bobošíková dnes na tiskové konferenci řekla, že ji v doplňovacích senátních volbách čekají těžcí soupeři. "Uvědomuji si, že jdu do boje, z kterého si mohu odnést velmi těžké šrámy," uvedla Bobošíková. O kandidatuře se prý rozhodla na základě podpory od některých obyvatel Lidic a kladenských seniorů. V kampani se chce zaměřit například na stavbu rychlodráhy mezi Kladnem a Prahou.

Dalšími známými kandidáty do senátních voleb zatím jsou primátor Kladna Dan Jiránek (ODS), syn zesnulého senátora Jiří Dienstbier mladší (ČSSD), starosta Kmetiněvsi Luděk Kvapil (TOP 09 a STAN), kladenský stomatolog Karel Protiva (Lepší Kladno) a Ivo Vašíček (Česká pirátská strana).

Levicové Kladno

Kladenským senátorem byl dosud vždy zástupce ČSSD. Před třemi lety Dienstbier vyhrál nad pěti soupeři, Jiránka v prvním kole porazil o 231 hlasů, ve druhém o 4574 hlasů, když získal podporu téměř 21 000 voličů. Levý skončil na třetím místě se ziskem 7299 hlasů.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz