Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bobrovského střídá Veverka

Česko

Nový kouč reprezentace basketbalistek hodlá pokračovat v cestě svého předchůdce

PRAHA S překvapivou změnou přichází vedení basketbalové federace – namísto Jana Bobrovského, který během dvanáctiletého působení dovedl české ženy mj. k titulu mistryň Evropy, usedne na reprezentační lavičku jeho asistent v mistrovském Gambrinusu Brno Milan Veverka. Před trenérem, který podepsal smlouvu na dva roky s dvouletou opcí v případě postupu na olympiádu v Londýně, se tyčí první vrchol – červnové mistrovství Evropy v Lotyšsku. Dalším bude světový šampionát, který se v roce 2010 uskuteční v Brně a Ostravě.

„Je to zavazující, protože všichni víme, co Jenda Bobrovský za dvanáct let s družstvem dokázal. Pod jeho vedením se tým dostal do světové špičky, v evropské byl po celou dobu. Rád bych navázal na Jendovu cestu, byť to nebude lehká práce, konkurence se vyrovnává,“ pravil sedmapadesátiletý Veverka.

Manažer reprezentace a Gambrinusu Brno Jiří Hamza připomněl, že reprezentace se loučí s nejúspěšnějším trenérem v historii českého ženského basketbalu.

Mohou za to novináři?

„Ale v posledních letech byl na pana Bobrovského, během jehož působení jsme prožívali zlaté časy, vyvíjen až nepřirozený tlak. A jelikož v roce 2010 pořádáme mistrovství světa, chtěli jsme oživit atmosféru. Teď chceme dát Milanu Veverkovi čas na na práci i na generační obměnu týmu,“ řekl Hamza.

Podle něho federace neprodloužila s Bobrovským smlouvu. „Dlouho jsme to zvažovali. Vedení se ale nakonec rozhodlo, že to chce změnu, aby realizační tým nebyl pod tlakem, pod který jej někteří novináři dostali,“ dodal.

„Rozhodnutí výboru ve prospěch Milana Veverky bylo jednomyslné, byť jsme předtím uvažovali o několika kandidátech a také o trenérovi ze zahraničí,“ doplnil předseda federace Milan Zajíček.

Veverkovi prý Bobrovský nedávno naznačil, že by přivítal, kdyby národní tým převzal právě on. „To mě potěšilo. Rozhodující ale byla až iniciativa federace,“ přiblížil kouč, který učinil „přestup“ z mužského k ženskému basketbalu před desítkou let a od té doby až na dvouletou odmlku je Bobrovského asistentem v Brně. „Počítám, že s Jendou budeme řadu věcí o národním týmu konzultovat, jako jsme to dělali dřív. Byť v opačném gardu. Hovořit však budu i s ostatními ligovými trenéry včetně koučů mládežnických reprezentací,“ naplánoval si.

Za první úkol však považuje oslovení reprezentantek. „Chci přesvědčit ty, které si svou budoucností v týmu nejsou jisté. Mrzelo by mě, kdyby některé z opor nechtěly reprezentovat,“ uvedl Veverka.

Na postu asistenta reprezentačního trenéra zůstane Miroslav Volejník, druhým bude Marian Jelínek, dosud trenér mládežnických výběrů.

***

Kdo je Milan Veverka Někdejší basketbalista Zlína (*25. 9. 1951) trénoval řadu let muže (Zlín, Technika Brno, Ostrava) či české juniory do 18 let. Od roku 1999 je asistentem Jana Bobrovského v Gambrinusu Brno, coby asistent působil i u českých juniorek do 18 let. Odskočil si jen v letech 2006–7 (Jekatěrinburg a ženská reprezentace Švédska).

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
RŮZNORODÁ PRÁCE 26.000Kč + 30.000Kč NÁSTUPNÍ BONUS

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 26 000 Kč