Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bod zlomu

Česko

VĚDECKÝ DIÁŘ

Před lety se diskutovalo o knize Malcolma Gladwella Bod zlomu (česky vyšla v roce 2006). Gladwell je americký novinář, který se trochu amatérsky míchá do sociologie a psychologie. Ale nelze mu upřít americký tah na branku, tedy pilné shromáždění údajů o vývoji různých jevů a rychlé vyvození přímočarých až zjednodušených závěrů. Oč v knize jde: autora zajímá, proč se některé změny ve společnosti odehrávají velmi rychle. Proč v nějakém městě náhle klesne kriminalita? Jak se z nějaké knihy stane módní hit?

Autor takové změny přirovnává k epidemii nakažlivých chorob. Šíří se společností jako virus, pokud k tomu najdou vhodné prostředí. Jsou to „sociální epidemie“ a důležité je právě to vhodné prostředí k jejich vzniku a šíření. Malé změny mohou pak mít velké důsledky.

Nedávno se na diskusi navázalo v souvislosti s otázkou, jestli má pro rozvoj chování dítěte větší vliv rodina nebo prostředí, ve kterém se pohybuje mimo rodinu, například ulice a škola.

Já jsem povoláním genetik, a tak vyznávám pořekadlo, že jablko nepadne daleko od stromu. Rodiče se věnují dítěti více nebo méně a dávají mu nejen dobrý nebo špatný příklad, ale předávají mu i své geny. A ty se projevují bez ohledu na to, kde dítě vyrůstá. Věřím, že se většinou projeví silně, a že tedy například dítě dobromyslných rodičů bude pravděpodobně také dobromyslné. Děti rodičů s pevným charakterem se zpravidla nedají ke zločinu svést. Síla genů je ovšem v jednotlivých případech různá, závisí i na výslednici kombinace mateřských a otcovských genů, a tak vliv prostředí může převážit.

Přenesl jsem si situaci do našich krajů. Máme u nás vysokou kriminalitu, hodně se krade, rozhodně víc než v Rakousku nebo Německu. Sám jsem měl dvakrát vykradenou chatu a jednou garáž. Mohou za to naše „české“ geny? Částečně snad ano, ale vysoké kriminalitě zřejmě napomáhá i stav měst a vesnic. Prostředí ulic přímo vybízí když ne k násilí, tak jistě k bezohlednosti a netečnosti. Málokde je vidět tolik čmáranic na zdech domů, málokde se uklízí tak zřídkakdy jako v Praze.

Chmurná šedivost, typická pro dobu před dvaceti lety, se po období rozkvětu Prahy koncem 90. let zase vrací. Na sídlištích honí v létě vítr po vydupané a pokálené trávě papíry a igelitové pytle, kolem popelnic jsou hromady odpadků, které nikdy nikdo neodklízí. Mnohaleté listí na ulicích tlí a mění se na bláto. (A to nemluvím o stavu ulic po letošní zimě - stejnou zimu měli i v Rakousku a ulice jsou tam v pořádku. Nechápu, proč se s opravami čeká na jaro. V Kanadě opravují díry v ulicích, hned jak vzniknou, i v krutých mrazech.)

Možná že na úklid Prahy nejsou peníze, že se musí financovat velké dopravní stavby - nevím. Ale určitě je možné nedopustit tu otřesnou prašnost našich ulic, která vede k vysoké nemocnosti. V létě jsou naše ulice zarostlé plevelem, a tak se nemůžeme divit vysokému podílu dětí s astmatem a jinými alergiemi. V Praze jich je víc než ve většině jiných evropských měst.

S našimi geny nemůžeme mnoho dělat, ale s prostředím, ve kterém žijeme, bychom si měli umět poradit. Když to jde v Rakousku, proč ne u nás?

***

Jsem povoláním genetik, a tak vyznávám pořekadlo, že jablko nepadne daleko od stromu. Věřím, že geny se většinou projeví a že dítě dobromyslných rodičů bude pravděpodobně také dobromyslné.

O autorovi| Václav Pačes, Autor pracuje v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR genetik

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...