Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boeing znovu oddálil termín dodávek 787

Česko

CHICAGO Boeing opět posunul termín dodávek modelu 787 Dreamliner odběratelům. Podnik uvedl, že stroje předá nejdříve v červenci tohoto roku. Naposledy Boeing uváděl, že dodávky začnou příští měsíc, tedy téměř s tříletým zpožděním proti původním plánům.

Vznícení elektroinstalace v jednom z letadel loni v listopadu zastavilo testovací lety, a další odklad dodávek se proto očekával. Boeing uvedl, že začne dodávat letadla 787 během třetího čtvrtletí, tedy mezi červencem a zářím. Nový termín podle firmy zahrnuje rezervu pro případ, že by se pokazilo ještě něco.

Boeing postupně obnovil zkušební lety v prosinci poté, co našel prozatímní softwarové řešení. Problém se objevil 9. listopadu a stroj musel nouzově přistát na letišti v texaském Laredu. Podnik dodal, že více informací o své finanční situaci a dodávkách strojů přinese 26. ledna se čtvrtletními výsledky. Uvedl také, že posunutý termín dodávek nebude mít finanční dopad na výsledky hospodaření za minulý rok. Akcie Boeingu vzrostly o dvě procenta na 71,40 dolaru, napsala agentura AP.

Dreamliner musel nouzově přistát při listopadovém testovacím letu, když se jeho kabina náhle naplnila kouřem. Při nečekané události nebyl nikdo zraněn. Na palubě bylo 42 lidí, všichni letoun v pořádku opustili po nouzových skluzavkách. S problémy se Boeing 787 potýkal i v minulosti. Loni v září se například při testovacím letu objevil vážný problém u jednoho z motorů od firmy Rolls-Royce.

Model 787 Dreamliner je prvním komerčním letadlem na světě z uhlíkatých vláken namísto hliníku. Je tak výrazně lehčí a odolnější než nynější letadla a díky tomu má mít i nižší spotřebu paliva a levnější údržbu. Letoun 787 je prvním novým projektem Boeingu od roku 1995, kdy začal létat model 777.

Evropský výrobce letadel Airbus i proto loni znovu vyhrál třetí rok po sobě souboj zakázek s americkým konkurentem Boeing, i když ještě v listopadu za ním zaostával. Firma navíc minulý rok dodala zákazníkům rekordní počet letadel. Loňský rok byl pro Airbus ve znamení silného oživení z nejprudšího propadu leteckého trhu v historii. Airbus loni získal zakázky na celkem 644 letounů v úhrnné katalogové ceně přes 84 miliard dolarů.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?