130 let

Boháč z Kataru chce vést fotbal

Česko

Jeho země získala pořadatelství MS 2022, nyní Muhammad bin Hammám usiluje o post předsedy FIFA

PRAHA Ve sportovním světě neexistuje funkce, která jejímu nositeli zaručuje větší moc a vliv. Posledních 13 let zůstává prezidentem Mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter. V letošních volbách bude mít protřelý švýcarský vládce sebevědomého vyzyvatele. Muhammad bin Hammám je přesvědčený, že by se měl po červnovém kongresu v Curychu stát Blatterovým nástupcem.

Multimilionář z Kataru vedl od roku 2002 Asijskou fotbalovou konfederaci a loni výrazně přispěl k překvapivému udělení pořadatelství mistrovství světa 2022 své vlasti. To byl zřejmě impulz, který mu dodal sebevědomí, aby se pokusil ve fotbalové hierarchii postoupit ještě o stupínek výš. „Moje šance vidím padesát na padesát,“ pustil se do odvážných odhadů v Kuala Lumpur, kde včera svoji kandidaturu oficiálně potvrdil.

Těžko říct, jestli svoje vyhlídky až příliš nepřeceňuje. Blatter není zrovna typ, který se snadno vzdává, a z jeho výroků se dá vyčíst, že příliš nepochybuje o tom, že si výsadní postavení udrží.

Vliv šéfa FIFA je větší, než si udržuje řada významných politiků. Magazín Forbes ho v přehledu nejmocnějších lidí světa zařadil na 53. místo a Blatter se tak dostal o tři příčky výš než francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

„Pokud delegáti moji vizi přijmou, jsem připravený sloužit fotbalu v dalším období,“ pronesl Blatter při nedávné návštěvě v Praze. Je pro gólovou technologii Bin Hammám o Blatterovi mluví jako o příteli, v následujících týdnech se chystá využít jeho slabin. Ve svém programu podporuje zavedení technologie, která rozhodčím pomůže určit, jestli se míč ocitl za brankovou čarou. K tomu by chtěl globálně rozšířit počet sudích o další dva, kteří stráží dodržování pravidel právě u branek, jak už je běžné při zápasech evropských pohárů. Blatter je přitom známý tím, že se jakýmkoliv inovacím až zarputile brání, nicméně ani bin Hammámovy návrhy nejsou úplně revoluční, o větším podílu videa na rozhodování Katařan nemluví.

Pokud by bin Hammám ve volbách uspěl, chtěl by zvýšit rozložení pravomocí pomocí většího počtu členů výkonného výboru FIFA z 24 na 41 členů, aby získaly podíl na řízení fotbalu menší země. Také v tomto bodě mu může Blatter oponovat. Viceprezidenty FIFA jsou už dnes zástupci Trinidadu a Tobaga nebo Papuy-Nové Guiney.

Proti Blatterovi se staví Anglie Nepopiratelnou bin Hammámovou výhodou tak zůstává jedině věk. Je o čtrnáct let mladší než Blatter, který na začátku měsíce oslavil už pětasedmdesátiny. Předchůdce současného prezidenta Joao Havelange však vydržel v křesle až do osmdesátky. I tento handicap Blattera zřejmě příliš tížit nebude.

Kolik pochopení najde bin Hammám mezi 208 členskými státy FIFA, se dopředu těžko odhaduje. Třeba Anglie už dala najevo, že podpoří Blatterova protikandidáta, kolébka fotbalu již delší dobu patří k Blatterově opozici. „Tři funkční období stačí,“ prozradil agentuře Reuters nejmenovaný zdroj z anglického tábora.

Kdo se připojí kromě Asie, kde ovšem bin Hammám také nemá stoprocentní podporu? Některé fotbalové autority na straně Blatterova konkurenta nestojí. Třeba Franz Beckenbauer naznačil, že by bin Hammámovo zvolení mohlo FIFA rozdělit. „Přitom jednota patřila mezi naše největší přednosti,“ vyjádřila se německá legenda.

Bin Hammám nevypadá jako favorit, což je role, která mu vyhovuje. Do vyhlášení výsledků voleb se určitě nevyplatí ho odepisovat.

***

V čele FIFA

* Pokud by Muhammad bin Hammám (na snímku) uspěl ve volbách prezidenta FIFA, stal by se teprve osmým šéfem Mezinárodní fotbalové federace v její 107leté historii. * FIFA měla vždy evropské předsedy s výjimkou Joaa Havelange. Brazilský funkcionář, jenž stál v čele v letech 1974 až 1998, měl přitom zásadní vliv na rozvoj mistrovství světa, které rozšířil z 16 až na 32 účastníků a více ho zkomercionalizoval.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás