Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bohumín desetiletá voda mine

Česko

  11:52
BOHUMÍN - Očekávaná desetiletá voda, která měla v noci na dnešek zasáhnout Bohumín na Karvinsku, nepřišla. Hladina řeky Odry dosáhla nejvýše 453 centimetrů oproti očekávaným 550, což nevyvolalo stav ohrožení. Celou noc i ráno tam zůstal druhý stupeň povodňové aktivity. Podle vodohospodářů Odra v Bohumíně už mírně kulminovala, její hladina se ale může ještě zvýšit přítoky z řeky Opavy.

Cyklista projíždí zatopenou obcí Linhartovy na Bruntálsku, kterou 7. září ohrožovala rozvodněná řeka Opava. foto: Krzywoň DanČTK

Hladina Odry, v jejímž korytě se stékají všechny významné toky z oblasti Jesenicka a Beskyd, dosahuje nyní 450 centimetrů. O očekávaný metr se během noci nezvýšila. "V Bohumíně je zatím setrvalý stav. Povodňová vlna v noci nepřišla hlavně díky tomu, že řece Ostravici ve Slezské Ostravě klesl průtok o sto kubíků," řekl vodohospodářský dispečer.

V okrajových částech Bohumína hlídkovalo celou noc několik desítek městských strážníků a hasičů. "Podle vodohospodářů měla přijít desetiletá voda původně do půlnoci. Pak jsme se dozvěděli, že by Odra měla kulminovat později, až kolem třetí hodiny. Hladina naštěstí stoupla jen o deset centimetrů a voda žádné větší zatopení a škody nezpůsobila," řekla mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

Třetí stupeň povodňové aktivity podle dispečera zůstává na řece Opavě. V Opavě i Děhylově ale hladina řeky postupně klesá. "V Opavě chybí 18 centimetrů do druhého stupně, v Děhylově ještě 76 centimetrů," upřesnil vodohospodář. Stav ohrožení přetrvává také na řece Odře v ostravském Svinově.

Hladina řeky Opavy klesá i v Kravařích na Opavsku. V pátek se voda rozlila z břehů a v části Dvořisko zaplavila 30 až 50 domů. "Voda postupně opadává, ale na silnici mezi Dvořiskem a Štítinou je stále asi 40 centimetrů vody. Most ve Dvořisku je proto uzavřený, kvůli rozlité Opavě se nedá projet ani úsek mezi Hájem ve Slezsku a Dolním Benešovem," informoval strážník městské policie v Kravařích.

Stav ohrožení dnes po 09:00 pominul na řece Petrůvce v Petrovicích u Karviné. Voda tam od půlnoci klesla téměř o metr, současných 207 centimetrů odpovídá druhému povodňovému stupni. "Při ranní objížďce jsem viděl, že voda je ještě hodně rozlitá po polích a v zahrádkách, ale u rodinných domků už opadla. Dva hasičské sbory od rána odčerpávají vodu ze zatopených sklepů asi ve 20 domech. Ve třech z nich se voda dostala do nadzemních podlaží, výš se nedostala nikde. Škody zatím vyčíslit neumím," řekl petrovický starosta Petr Trojek.

Druhý stupeň povodňové aktivity zaznamenali vodohospodáři ráno ještě na třech místech v regionu. Kromě Odry v Bohumíně ještě v Bartošovicích a na řece Porubce ve Vřesině. V Moravskoslezském kraji už téměř nikde neprší. Dá se předpokládat, že všechny toky budou postupně klesat, dodal dispečer. 

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.

Mohlo by vás zajímat