8. ledna 2015 20:42, aktualizováno  20:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zákaz spolupráce s KSČM? Zastaralé, míní Mladí sociální demokraté

Bohumínské usnesení je zastaralé, míní Mladí sociální demokraté | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohumínské usnesení je zastaralé, míní Mladí sociální demokraté | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Mladí sociální demokraté (MSD) považují takzvané bohumínské usnesení, které ČSSD zakazuje politickou spolupráci například s komunisty, za zastaralé. Strana by o něm měla znovu začít debatu, řekla jejich předsedkyně Lucie Válová.

I když je bohumínské usnesení stále v platnosti, mají sociální demokraté koalice s komunisty například v krajích a obcích.

  • Bohumínské usnesení přijali sociální demokraté na svém sjezdu v roce 1995.
  • „Sjezd schvaluje platnost závěrů hradeckého sjezdu ČSSD o nepřípustnosti spolupráce sociální demokracie s extremistickými politickými stranami. Vylučuje politickou spolupráci se SPR-RSČ, KSČ, MNS, KSČM, LB a SDL,“ stojí v usnesení.

„Nám přijde zastaralé, my ho tak vnímáme,“ řekla ČTK Válová, podle níž řada mladých sociálních demokratů usnesení ani pořádně nezná. „My máme pocit, že se o těch věcech musí mluvit nově,“ míní. „Cítíme potřebu se o tom pobavit, protože mladí lidé nerozumí tomu ‚bohumínu‘, nevědí, co se stalo,“ dodala s tím, že jí trošku vadí, že se „bohumín“ tak často omílá.

S komunisty ale sociální demokraté běžně spolupracují. Porušování usnesení připouští i Válová. „Výklad zákazu spolupráce s KSČM pouze na vládní úrovni z ‚bohumína‘ vůbec nevyplývá,“ napsala na webu ČSSD. Někteří vedoucí činitelé strany přitom tvrdí, že se bohumínské usnesení vztahuje jen na vládní úroveň.

I když se v ČSSD opakovaně uskutečnily pokusy bohumínské usnesení zrušit, nikdy se pro to nenašlo dost hlasů. Válová je ale toho názoru, že si mladá generace může dovolit přistupovat k usnesení nově. „Součástí tohoto přístupu je považování ‚bohumína‘ ze strany Mladých sociálních demokratů za anachronismus, za překonaný pokus snahy ČSSD získat hegemonní postavení na levici v České republice,“ píše.

Dodává ale, že Mladí sociální demokraté zatím neví, jestli zrušení usnesení přímo navrhne na březnovém sjezdu strany.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz