30. srpna 2007 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bohunice získají lepší spojení

Autobus - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus - ilustrační foto. | foto: Juliana KřížováLidové noviny

BRNO Dopravu na jihu Brna čeká největší změna za dlouhé roky. U budovy bohunické nemocnice začne fungovat nový přestupní uzel městské hromadné dopravy a do Bohunic a Starého Lískovce se vrátí trolejbusy.

Změna zasáhne tisíce lidí, mimo jiné právě pacienty i zdravotníky bohunické nemocnice, studenty a zaměstnance vznikajícího univerzitního kampusu či návštěvníky nového sídla Moravského zemského archivu. „Obnovy se dočká mimo jiné žádané trolejbusové spojení z Mendlova náměstí do Bohunic,“ potvrdila Hana Pohanová z brněnského dopravního podniku.

Představa cesty z centra Brna k bohunické nemocnici je stále pro velkou část Brňanů synonymem útrap. „S autobusem jsme často skončili v zácpě, musel jsem s manželkou vyrážet dřív, abych stihl včas objednané vyšetření,“ potvrdil brněnský důchodce Pavel Straka. Mnozí další raději rovnou jezdili do Bohunic autem.

Nyní se kapacita dopravy do Bohunic znásobí.

V nejvyšší čas: počet pacientů v nemocnici stoupá, univerzitní kampus otevře v polovině září svoji další část. „Zatímco stávající budovy integrovaných laboratoří biomedicínských technologií navštěvovaly denně desítky studentů, po otevření další části se počítá s kapacitou pro 1400 studentů. Počet studentů, kteří budou dojíždět do kampusu, se tak několikanásobně zvýší,“ poznamenala mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Dopravní podnik změní trasy několika linek, další posílí. Vítají to i v nemocnici, přestože připomínají, že situace v době oprav výrazné komplikace nepřinesla. Za uplynulé dva měsíce, kdy výluky na tratích doplnila i stavba přestupního terminálu, si prý ale nikdo nestěžoval. „Teď věříme, že situace bude ještě lepší, i když pro nás nejočekávanější změnou bude až dokončení v ulici Netroufalky plánované na podzim,“ dodala mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Nesvadbová. Do nemocničního areálu denně v průměru zamíří kolem tří tisíc lidí.

„U trolejbusových linek a u autobusů 50, 61 a 69 garantujeme i odjezdy nízkopodlažních vozidel vhodných právě pro hůře pohyblivé osoby či třeba maminky s kočárky,“ zdůraznila Pohanová.

 Definitivním řešením dopravy do Bohunic však není ani terminál, který začne fungovat se sobotní půlnocí. Na radnici nyní plánují kapacitnější napojení. Předseda dopravní komise Rady města Brna Josef Veselý navrhuje, aby k nemocnici vedla odbočka z tramvajové trati do Starého Lískovce, studie podoby kampusu počítaly s lanovkou mezi Pisárkami a Bohunicemi a na radnici vzniká i studie nadzemní trati z centra města kolem výstaviště v Pisárkách do bohunického kampusu.

Miloš Šenkýř, Jiřina Veselá, Lidové noviny

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na Lidovky.cz