Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Michálek byl symbol, proti němu se nedalo vyhrát, míní primátor

Bohuslav Svoboda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Svoboda | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Je to úspěch, polovina zvolených senátorů za ODS je přeci z Prahy. Tak hodnotí primátor Bohuslav Svoboda výsledky voleb v hlavním městě. Proti Liboru Michálkovi podle něj nebylo možné vyhrát, protože se stal symbolem boje proti korupci. „Se symbolem není možné bojovat,“ řekl primátor serveru Lidovky.cz.

Třeba se to naučí, říká Svoboda o Michálkovi

Lidovky.cz: Co si o panu Michálkovi a tom, s čím vyhrál volby, vlastně myslíte?

"Já ho neznám, nikdy jsem se s ním osobně nesetkal, a v tuto chvíli si nemyslím, že má nějakou představu o tom, co bude dělat, protože to, co jsem stačil zaslechnout, nějaké povídání o tom, co prosadí v senátu, tak to jsou i věci, které senátoři prosadit nemohou.

Čili, nemyslím si, že by byl připraven na to, co šel dělat, ale to samozřejmě neznamená, že to nebude dělat dobře, že se to nenaučí. Ale v tuto chvíli, kdyby to byl pan Michálek bez anamnézy bojovníka s korupcí, tak bych řekl, že nemá žádný program.

Co stojí podle primátora Bohuslava Svobody za neúspěchem kandidátů na Praze 2 a Praze 4? Boj bývalé starostky Mileny Kozumplíkové s Liborem Michálkem, který na Praze 2 kandidoval za Zelené a Piráty, byl podle něj předem prohraný. Michálek je bývalým státním úředníkem, kterého stálo místo to, že upozornil na korupci odehrávající se na Státním fondu životního prostředí. Více o kauze Drobil čtěte ZDE.

„Stal se symbolem. Je otázka, jak zaslouženým, ale stal se symbolem, a se symbolem není možné bojovat,“ říká Svoboda. „Je vnímaný jako bojovník s korupcí a to je pro všechny lidi naprosto zásadní. Nemyslím si, že by měl kdokoliv šanci proti němu vyhrát,“ dodává.

Michálek: důležitá je minulost, ne sliby

Michálek samotný přiznává, že kauza Státního fondu životního prostředí zřejmě hrála při rozhodování voličů velkou roli. Podle něj ale to, že se lidé při vybírání senátora rozhodují podle minulosti kandidátů, a méně podle toho, co slibují v programu, není na škodu.

"Já se domnívám, že lidé se rozhodovali podle toho, co člověk v minulosti udělal, ne podle toho, co slibuje do budoucnosti. A v té minulosti to právě nebyl jenom ten Státní fond životního prostředí," dodává s poukazem na to, že v minulosti např. aktivně poukazoval na podvody při privatizaci IPB.

ČTĚTE TAKÉ:

Töpfer prohrál kvůli stranickým půtkám na Praze 4, míní Svoboda

Zatímco na Praze 2 kandidovat "neporazitelný" Michálek, na Praze 4 si podle primátora ODS může za neúspěch sama. Místní sněm totiž týden před konáním voleb sesadil starostu Pavla Horálka a poslance Marka Bendu z čela tamní stranické organizace s odůvodněním, že jde o "generační výměnu". Jak Horálka, tak Bendu si Svoboda vybral jako místopředsedy do pražské ODS. O zemětřesení v ODS Praha 4 čtěte více ZDE.

Rychlá a podezřelá výměna vedení strany podle Svobody Töpfera před volbami poškodila. „Tam to skutečně Praha 4 asi trošku pohřbila sama. Voličská základna si řekla: tady je to nějaké divné, a k volbám nešla,“ myslí si primátor.

Nechodil mezi lidi, kritizuje Töpfera předseda místní ODS

Pavel Caldr, který nahradil v čele ODS Prahy 4 Horálka, s tím ale nesouhlasí. Töpfer si podle něj za nezvolení může sám, protože na rozdíl od ostatních kandidátů nepořádal kontaktní kampaň. „Paní Filipiová strávila tři týdny na ulicích, pan Grulich strávil v ulicích a s občany spoustu času. Musíte se zeptat pana Töpfera proč, ale my na čtyřce jsme v ulicích vidět nebyli a s občany nehovořili,“ říká Caldr.

Zároveň odmítá, že by Tomáše Töpfera jako kandidáta ODS poškodila nečekaná výměna stranického vedení. „Zlobím se na to, že to někdo říká, protože tvrdím, že stranické uspořádání na čtyřce voliče až tak úplně nezajímá. Myslím, že je spíše zajímá, co děláme, a ne, jestli tam sedí Petr nebo Pavel.“

Samotný Töpfer je již druhým dnem zcela nedostupný. Telefony nebere a na dotazy neodpovídá.

Svoboda: Jestli chci být místopředsedou ODS? Teď nevím

"Praha, i proto, jak dopadla ve volbách, i proto, jak je pravicová, jak je orientovaná, má zcela oprávněný zákonitý nárok na to, aby měla někoho v předsednictvu ODS," myslí si Bohuslav Svoboda.

Zdali bude on sám kandidovat na místopředsedu ale v tuto chvíli není schopen říci. "Já to v tuto chvíli nevím. Ne proto, že bych říkal: nevím, jestli mě nominují. Já ani nevím, jestli bych, kdyby mne nominovali, řekl ano nebo ne," říká primátor a předseda pražské ODS. "Skutečně to zvažuji, zvažuji to ze všech úhlů, a do sjezdu to rozhodnutí budu mít."

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...