Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Boj o génia režiséra Anga Leeho

Česko

Tchajwanským televizním kanálům, časopisům i novinám běžně vévodí baseballová hvězda Wang Čchienming, který září v americké lize za New York Yankees. Na Tchaj-wanu se nenajde snad nikdo, kdo by ho neznal. Tento týden však Wanga jednoznačně předběhl režisér Ang Lee, který v Benátkách získal hlavní cenu -Zlatého lva za svůj nový film „Touha, opatrnost“. Na pýše Tchaj-wanu přidal fakt, že Ang Lee v minulosti již jednoho lva získal - za Zkrocenou horu - a je také držitelem dvou Oscarů.

Fotky režiséra třímajícího nad hlavou zlatou sošku, přinesly snad všechny tchajwanské listy. Politici zase spěchali s prohlášeními o tom, jak Lee v zahraničí skvěle reprezentuje Tchaj-wan, i s přísliby finanční podpory pro jeho budoucí projekty.

„Ang Lee je zdrojem hrdosti Tchaj-wanu. Pouze ve svobodném, demokratickém prostředí podporujícím uměleckou kreativitu jako je na Tchaj-wanu můžou být vychováni takoví vynikající režiséři jako je Ang Lee,“ řekl jeden z ministrů.

Stačilo ale otevřít noviny pocházející z druhé strany Tchajwanského průlivu a z chlouby Tchaj-wanu a „důkazu toho, že tento ostrov dokáže svět uchvátit nejen ekonomickými úspěchy“, se stal „čínský režisér čerpající především z čínské kultury a národních tradic“.

Ostatně, že se o slávu Ang Leeho bude pevninská Čína s Tchaj-wanem přetahovat, předznamenalo už označení původu jeho snímku. To bylo na festivalu přepsáno z původního Tchaj-wan na Tchaj-wan, Čína. „Černá ruka Číny znesvětila svět umění,“ reagovali tchajwanští zástupci.

Ang Lee, který se narodil na Tchaj-wanu pět let poté, co tam jeho rodiče odešli z pevninské Číny a od sedmdesátých let žije ve Spojených státech, k tomu řekl: „Nevím víc, než že to označení bylo změněno. Jestli někdo přijde na to, o co jde, dejte mi prosím vědět. Já jen doufám, že si užijete film a necháte ho k vám promluvit. Vy víte, odkud pocházím.“

Film Touha, opatrnost, který pojednává o Šanghaji okupované Japonci, na rozdíl od homosexuální love-story Zkrocená hora hraje na vlasteneckou strunu. Získal si tak sympatie Pekingu a bude v Číně uveden. Cenzoři do filmu ale přesto zasáhli. Ang Lee musel snímek zkrátit o násilné a sexuální scény, vystříhal třicet minut... Vypadá to, že k čínskému divákovi se nyní konečně podaří proniknout i dalšímu cenzurovanému umělci - čínské herecké hvězdě Jetu Li, který působí v Hollywoodu. Jeho poslední filmy cenzoři pokaždé odmítli. V jednom se totiž objevili čínští gangsteři, v jiném čínský policista zabíjející na cizí půdě, v dalším si zase Jet Li zahrál Tchajwance. Distributor Liho posledního filmu „War“ si je prý ale jistý, že nyní to vyjde, i když bude zřejmě nutné některé scény vystříhat. Hlavní ale je, že Číňan, kterého Li ve filmu ztvárnil, je dobrý chlap. To je základní požadavek čínských cenzorů, kteří ročně pro distribuci vybírají pouze dvacet zahraničních filmů. V žádném se nesmí objevit nic hanlivého ve spojitosti s Čínou.

I proto byly z posledního dílu Pirátů z Karibiku pro čínské diváky vystříhány scény s hongkongským hercem Chow Yun-Fatem. Ten ve filmu získal roli plešatého, zjizveného, singapurského piráta s oholenou hlavou, dlouhým knírem a nehty. Podle čínských cenzorů tak byl typickou ukázkou hollywoodského démonizování Číňanů.

O autorovi| Klára Tylová, dopisovatelka LN, Tchaj-wan

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!