Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Franz, Fischer, Roithová... Do boje o Hrad jde 11 kandidátů

11 osobností, které se ucházejí o prezidentskou funkci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 11 osobností, které se ucházejí o prezidentskou funkci. | foto: Koláž: Josef Blaho

PRAHA UVNITŘ ANKETA Seznam uchazečů o prezidentské křeslo je kompletní. Podporu občanů či zákonodárců se podařilo získat 11 uchazečům. Na poslední chvíli potřebný počet podpisů oznámila ještě herečka a bývalá poslankyně Táňa Fischerová.

Tři ženy a osm mužů. To je sestava, která se v historicky první přímé volbě prezidenta v lednu utká v souboji o hlasy voličů. Ze skupiny by ještě teoreticky mohl někdo vypadnout a to v případě, že by ministerstvo vnitra - které má nyní na starosti kontrolu hlasů - našlo na podpisových arších vyšší než povolený počet chybných záznamů. Takový kandidát by byl z boje o Hrad vyřazen.

Zatím to však vypadá, že 11. a 12. ledna 2013, kdy se první kolo volby odehraje, budou občané vybírat novou hlavu státu z těchto kandidátů (řazeni abecedně):

Šéfka Suverenity Jana Bobošíková, senátor Jiří Dienstbier (ČSSD), ekonom Vladimír Dlouhý, bývalý premiér Jan Fischer, herečka a bývalá poslankyně Táňa Fischerová, hudební skladatel a výtvarník Vladimír Franz, podnikatel a nově také senátor Tomio Okamura, europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL), ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (TOP 09), senátor Přemysl Sobotka (ODS) a bývalý premiér Miloš Zeman (SPOZ).

Někdejší europoslankyně a šéfka strany Suverenita Jana Bobošíková při 'posledním zvonění' před sněmovnou.

Jana Bobošíková

Jiří Dienstbier (ČSSD).

Jiří Dienstbier

Ekonom Vladimír Dlouhý

Vladimír Dlouhý

Jan Fischer

Jan Fischer

Táňa Fischerová

Táňa Fischerová

Vladimír Franz

Vladimír Franz

Tomio Okamura

Tomio Okamura

Zuzana Roithová

Zuzana Roithová

Karel Schwarzenberg.

Karel Schwarzenberg

Přemysl Sobotka na kongresu ODS v Brně.

Přemysl Sobotka

Miloš Zeman na archivním snímku z roku 2010
O post prezidenta usiluje s občanskou či parlamentní podporou 11 lidí.

Miloš Zeman

Z prvního kola přímé volby by mohl vítěz vzejít pouze v případě, že by někdo z kandidátů získal nadpoloviční většinu platných hlasů oprávněných voličů. Pokud se tak nestane, proběhne 25. a 26. ledna 2013 kolo druhé. Do něj postoupí už jen dva nejúspěšnější z prvního kola.

11+7 kandidátů

Kromě jmenované jedenáctky zájemců o Hrad podali kandidátku ještě další dva uchazeči. Inženýr Jiří Kesner tak však učinil, aniž by získal potřebnou parlamentní podporu či hlasy občanů. Obdobně je na tom zřejmě i Petr Cibulka, šéf Pravého bloku. Kandidátku odevzdal, avšak nikde neuvedl, že by disponoval potřebným počtem podpisů.

Dále se přihlásili také Iveta Heimová, Roman Hladík, Anna Kašná, Jindřišska Nazarská a kandidátku odevzdala i advokátka Klára Samková, ačkoli pro LN připustila, že nasbírala pouze asi 5000 hlasů.

Momentálně však budou kandidáti netrpělivě čekat na verdikt ministerstva vnitra. To vybere náhodný vzorek 8500 občanů podepsaných pod kandidaturami jednotlivých uchazečů a bude kontrolovat správnost údajů (zda sedí jméno, datum narození a bydliště). Teprve poté budou kandidatury potvrzeny.

Anketa

Kdo je vaším favoritem v prezidentské volbě?

Jana Bobošíková 664
Jiří Dienstbier 2887
Jan Fischer 2081
Táňa Fischerová 4199
Vladimír Franz 16696
Zuzana Roithová 3937
Karel Schwarzenberg 11823
Přemysl Sobotka 4328
Miloš Zeman 3902

Neúspěšní uchazeči

O prezidentskou funkci chtělo usilovat více lidí než konečných jedenáct lidí. Některým se však nepodařilo získat potřebných 50 tisíc podpisů občanů ani 20 podpisů poslanců či 10 podpisů senátorů.

ČTĚTE VÍCE:

Například podnikatel Pavel Kořán v úterý oznámil, že se mu podařilo shromáždit pouze něco přes 43.000 podpisů. Neuspěl ani tajemník současného prezidenta Ladislav Jakl, bývalý šéf rozvědky Karel Randák, advokátka Klára Samková, šéf dělnické strany Tomáš Vandas, bývalý lidovecký poslanec a dnes velvyslanec v Bělorusku Jiří Karas ani například sochař Emil Adamec.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Advantage Consulting, s.r.o.
LAKÝRNÍK - JUNIOR Praha - východ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč