Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boj o hřbitovní odpad. Vyhrály Pražské služby, ačkoli byly nejdražší

Česko

  6:00
PRAHA - Přestože předložily nejdražší nabídku, veřejnou zakázku díky podivně nastavenému hodnocení vyhrály. Řeč je o Pražských službách a tendru na odvoz a likvidaci odpadu, který v roce 2011 vypsala Správa pražských hřbitovů. Na předraženou zakázku upozornili i auditoři z pražského magistrátu.

Odpad z pražských hřbitovů se sváží na Olšanské hřbitovy. (Ilustrační foto) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Zvadlé květiny, smuteční věnce, plevel z hrobů či vyhořelé svíčky se z 29 pražských hřbitovů sváží na jedno místo - do oploceného areálu u Olšanských hřbitovů. Odtud už si ho vítězná firma odváží k likvidaci. V současnosti jsou to Pražské služby.

Zakázku na čtyři roky firma vysoutěžila za 42 milionů korun, což byla zdaleka nejvyšší nabídka ze všech zúčastněných. Pražským službám dopomohly k vítězství další nastavené podmínky. Cena totiž nebyla jediným kritériem, které rozhodovalo. Jak přitom připustil současný ředitel Správy pražských hřbitovů (SPH) Martin Červený, v praxi nejsou zbylá kritéria podstatná.

Rozdíl 7 milionů

Několik firem ze soutěže vyloučil už požadavek na technické vybavení. Podmínkou totiž bylo mít vůz, který dokáže odpad rovnou i zvážit. Jak přitom uvedl ředitel hřbitovů: „Vážný systém popelářského vozu je pro nás bez nadsázky zcela zbytečný.“ Druhou nutností bylo, aby měla firma k dispozici vůz s ekologickým pohonem. Smlouva přitom vítěze tendru nijak nezavazovala k tomu, aby právě tento vůz kvůli ovzduší při odvážení odpadu užíval.

Správa pražských hřbitovů

- příspěvková organizace hlavního města Prahy
- spravuje 29 hřbitovů
- hřbitovní odpad likvidují Pražské služby, vítěz tendru z roku 2011
- tendr proběhl za exředitele Bedřicha Bedrlíka
- současným ředitelem je Martin Červený

Přihlásily se tak nakonec jen čtyři firmy, do finále se ale dostaly jen dvě: Pražské služby s cenou 42 milionů a firma .A.S.A. s částkou 35,3 milionu korun. V tomto směru tedy jednoznačně zvítězila .A.S.A.

Jenže jako rozhodující se ukázalo jiné kritérium: čas. Neboli jak rychle po zavolání může firma přijet vozem pro odpad. Pražské služby uvedly půl hodiny, .A.S.A. 24 hodin. A výsledek se tak rychle otočil, protože zatímco Pražské služby za to získaly sto bodů, druhá firma jen dva body. Jak přitom serveru Lidovky.cz potvrdil současný ředitel Červený, rychlost nehraje v odvozu odpadu roli.

„Zda je reakční doba v řádu dnů nebo v řádu hodin, nemá pro SPH žádný význam. Zcela vyhovující reakční doba je 5 pracovních dnů,“ uvedl ředitel Červený. Zdůraznil přitom, že už vysoutěženou zakázku zdědil po svém předchůdci Bedřichu Bedrlíkovi. „Ono to tak úplně pravda není, hřbitovů je 29,“ bránil se Bedrlík odkazem na množství hřbitovů, ze kterých se odpad na Olšany sváží. Přesto si tam Pražské služby jezdí pro odpad většinou jen dvakrát či třikrát do měsíce.

Pražské hřbitovy tak zaplatily o sedm milionů více za rychlý odvoz, který přitom vůbec nevyužijí. Výsledek už nemohlo zvrátit ani další kritérium, kdy firmy měly navrhnout výši sankce, kterou zaplatí, když poruší své povinnosti. Jak připustil Červený, i sankce stačilo zanést do smlouvy.

Nad podmínkami tendru se zpětně pozastavila i neúspěšná firma .A.S.A. „Považujeme uvedená hodnotící kritéria za neobvyklá, nicméně takto byla zadavatelem stanovena a my jsme je tedy takto i respektovali,“ uvedla za firmu Radka Klimošová.

Odpad o třetinu dražší

„Považuji celou soutěž za nešťastnou. Kritérium ceny mělo být jediným hodnotícím kritériem,“ uvedl Červený. „Možná to tak mělo být. Nevím, co bych k tomu víc řekl, na podrobnosti už si nevzpomínám,“ dodal k tomu stručně jeho předchůdce Bedrlík, který ve funkci skončil po aféře s kupčením s hroby na vyšehradském hřbitově. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Výhrady k zakázce mělo ale i hlavní město, pod které hřbitovy spadají.  Cena za jednu tunu biologického odpadu činila 1497 korun, tj. o 440 korun více než od předchozího dodavatele,“ upozornili na navýšení ceny auditoři ve zprávě o mimořádné kontrole hospodaření SPH. Červený tvrdí, že už nyní Správa pražských hřbitovů připravuje nový tendr, od kterého si slibuje, že se cena sníží.

ČTĚTE TAKÉ:

Kontroloři ale upozornili také na to, že smlouvu za Pražské služby podepsal tehdejší obchodní ředitel Tomáš Kolinger, přestože nenašli jeho pověření k jednání a podpisu smlouvy. V dokumentaci k zakázce, kterou má server Lidovky.cz k dispozici, je však toto pověření zaneseno.

Kolinger v současnosti čelí obvinění, že za pomoci příbuzných a přátel ovládal několik firem, přes které Pražským službám způsobil mnohamilionovou škodu. Většinovým vlastníkem Pražských služeb je hlavní město. Zbylé akcie donedávna vlastnila kyperská společnost Northward Holdings Limited, před pár dny je však odkoupil holding EP Industries, jehož majoritním vlastníkem je Daniel Křetínský.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.

Mohlo by vás zajímat