Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Diář je jen návrh knížky, tvrdil Dbalého svědek. Pak raději přestal mluvit

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý | foto: MAFRA - Robert Rambous

PRAHA  Měl to být výslech, který zatřese korupční kauzou Vladimíra Dbalého. Půl roku po zadržení bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce se objevil publicista a filmař Martin Č., jehož výpověď mohla zásadně oslabit stěžejní policejní důkaz případu: Dbalého poznámky. Výslech ale brzy skončil, svědek po hodině odmítl vypovídat ze strachu, že si přivodí trestní stíhání.

Martin Č. (redakce jeho celé jméno zná, ale nebude ho zveřejňovat) uvedl, že je lékařův kamarád a občas s ním chodil na pivo. A  jako člověk z branže měl Dbalému zprostředkovat smlouvu na vydání knihy u bývalého kolegy z práce. „Nějak jsem ho poprosil, aby vystavil smlouvu na knížku. Na další podrobnosti si nepamatuji,“ tvrdil u výslechu, s jehož přepisem se server Lidovky.cz seznámil.

ČTĚTE TAKÉ:


Zdánlivě nezajímavá slova jsou přitom pro jednu z nejznámějších korupčních kauz současnosti zásadní. Policisté totiž u Dbalého v počítači našli obsáhlý dokument - podle nich diář, do něhož si ředitel Homolky pečlivě zapisoval údaje o úplatcích,o jednáních týkajících se zmanipulovaných tendrů, ale třeba i o svých drogových excesech. Jinými slovy, v poznámkách na sebe podle detektivů vše sám prozradil: jak dohadoval zakázky na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože (kvůli nimž je společně s dalšími lidmi stíhán) a kolik si za ně rozdělili na úplatcích.

Kauza Homolka v kostce

Dbalý a dalších pět lidí čelí obvinění kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

V srpnu si bývalý ředitel nemocnice vyslechl druhé obvinění kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

V půli září soud zamítl lékařovu žádost o propuštění z vazby, podle deníku Právo uznal důkazy předložené státním zástupcem Zdeňkem Matulou usvědčující lékaře z ovlivňování svědků a maření objasňování trestné činnosti. Dbalému zjevně uškodil nález jeho kufru plného peněz i zlata.

S jiným příběhem ale přišla Dbalého obhajoba. Dokument z Dbalého počítače podle ní rozhodně není diářem, ale pouze slepencem reality a fikce, který měl sloužit jako předloha literárnímu dílu. A právě tuto verzi měl svědek Martin Č. v pondělí potvrdit.

Po hodině však neustál palbu otázek vyšetřovatelky. „Kdy a proč jste ho požádal,“ chtěla znát detaily o dohadování údajné smlouvy pro Dbalého knihu. „Říkal jsem vám, o smlouvu na knížku pro Vladimíra,“ odrážel otázku.

„Smlouva měla být uzavřena mezi kým? Kdo co konkrétně měl ze smlouvy plnit?“ nenechala se policistka odbýt. „To se podívejte do té smlouvy....já nevím, požádal jsem pana Nováka, jestli by neuzavřel smlouvu na knížku s panem dr. Dbalým...už se mě ptáte počtvrté,“ kličkoval svědek.

Sílící sevření nakonec uvolnil až svědkův advokát, jehož si s sebou přivedl. Klienta upozornil, že nemusí vypovídat, což také nakonec raději učinil. Tím však výslech neskončil. Vyslýchající totiž chtěla znát zákonný důvod, proč dále odmítá vypovídat, nakonec Martinovi Č. pohrozila padesátitisícovou pokutou.

Svědek poté po poradě s advokátem uvedl, že nebude vypovídat, aby sobě nebo osobě blízké nepřivodil trestní stíhání. Tak mu to totiž umožňuje zákon. Místo výpovědi o možné smlouvě na Dbalého knihu ve finále výslech skončil přetahovanou policistů a advokátů o to, koho se svědkovy obavy týkají a zda je povinen to říct policii.

Dbalý - diář

Dbalého obhájkyně Katarína Kožiaková Oboňová vyslýchající obvinila ze zastrašování. „Ke svědkovi přistupovala nepatřičným způsobem, se zjevným despektem a to i ve vztahu k jeho právnímu zástupci. Pokládala mu otázky tak, že v něm mohly vzbudit obavy, že pokud bude jakkoliv vypovídat, může to vést k neodůvodněným opatřením ze strany policejního orgánu,“ míní advokátka.

Vyslýchající nicméně takové obvinění odmítla. „Policejní orgán, který prováděl tento výslech, vedl úkon zcela v souladu s trestním řádem, při respektování všech práv, ale i povinností svědka,“ zapsala do protokolu.

Server Lidovky.cz kontaktoval také samotného Martina Č. Svůj vztah k Dbalému, smlouvu na knihu i průběh samotného výslechu nicméně odmítl komentovat. Stejně tak se k němu nevyjádřil ani dozorující státní zástupce Zdeněk Matula z pražského vrchního zastupitelství. „Má - li obviněný problém s postupem policejního orgánů, může požádat o jeho přezkum,“ vzkázal pouze. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!