Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Boj o most v Chuchli vrcholí. Odpůrci hrozí Štrasburkem

Česko

PRAHA Ten most ještě ani nestojí, a přesto už více než rok rozděluje obyvatele pražské čtvrti Velká Chuchle na dva nesmiřitelné tábory. Odpůrci betonové stavby, která má vyrůst nad vlakovými kolejemi, tvrdí, že je to pouze záminka, jak zlepšit dopravu ke zdejší kolonii prominentních manažerů, kteří si zde v nedávné minulosti vybudovali rodinná sídla.

„Most je přežitek z minulosti. Původně měl vést na Beroun vlakový koridor, nakonec tam vede tunel. Ať tedy radnice prokáže, proč potřebujeme most za čtvrt miliardy,“ zlobí se hlava vzbouřenců Oto Linhart. Úlitba pro prominenty?

Právě závratná suma, kterou chtějí zastupitelé za stavbu utratit, je jedním z důvodů, který starousedlíky dráždí. Místní se rovněž obávají toho, že most připraví Chuchli o pověst jedné z posledních dobrých adres Prahy.

A hlavně: stále hlasitěji naznačují, že stěžejním důvodem, proč radnice prosazuje „betonovou investici“, je fakt, že by se tím zlepšila dopravní přístupnost kolonie, kterou tvoří sídla řady tuzemských top manažerů. Svévoli úřadů chtěl Linhart společně s dalšími lidmi zlomit uspořádáním referenda. Energický padesátník se chystal spoluobčanů ptát na jednu otázku: má se stavět hned, nebo vyčkat na závěry nezávislé studie, zda je most třeba?

Jenže chuchelský starosta Stanislav Fresl (ODS) lidové hlasování zatrhl. Kvůli aktivitám občanského sdružení, které připravovalo podklady pro referendum, dokonce podal trestní oznámení. Napadl organizátory, že zfalšovali seznam signatářů petice pro referendum.

Policie dosud žádná obvinění nerozdala. „V petici byly podfuky v podpisech. Je ale jasné, že prověřovat čtyři sta podpisů je nad lidské úsilí, obzvlášť při současných policejních stavech,“ vysvětluje si nulové závěry vyšetřování starosta.

Zarazit hlasování lidu se mu ale nakonec podařilo: soud rozhodl, že referendum je po formální stránce vadné. „Měli to napsané tak hrozně, že vlastně nikdo ani nevěděl, o čem má referendum být,“ říká Fresl.

Odpůrci: Uvidíme po volbách.

Jinak půjdeme do Štrasburku Stavbě mostu tak podle Fresla už brání pouze vyvlastňovací proces. „Stavba je zahrnuta v územním plánu, propojovací komunikace podél železniční tratě stojí, jsem přesvědčen, že bude,“ maluje si politik.

Odpůrci stavby se však nevzdávají. Hrozí, že si budou stěžovat ve Štrasburku. „Pokud to nepůjde jinak, budeme hledat oporu i tam,“ potvrdil LN Linhart. Zatím se ještě spoléhají na podzimní komunální volby. „Věřím, že dojde ke změně zastupitelstva, které když už bude most chtít mermomocí postavit, tak to udělá alespoň za přijatelnější sumu peněz,“ doufá Linhart.

***

Top kolonie

V pražské čtvrti Velká Chuchle stojí rodinná sídla mnoha tuzemských top manažerů: Martin Roman (šéf ČEZ), Tomáš Krsek, Michal Korecký, Jiří Zapletal (členové představitelstva Škoda Holding), Aleš Minx (šéf představenstva Kellnerovy společnosti PPF Group), Daniel Beneš (výkonný ředitel ČEZ) či Jan Mužátko (majitel sítě pizzerií Coloseum)

Autor: