Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Boj o nerozhodnuté Italy vrcholí

Česko

Italové v neděli a pondělí volí nový parlament. Prokuratura vyšetřuje podezření z machinací s hlasy Italů žijících v zahraničí.

ŘÍM/PRAHA Italský expremiér a šéf pravice Silvio Berlusconi se chová tak, jako by už měl předčasné parlamentní volby vyhrané. Čtyřicet sedm milionů italských voličů přitom zamíří k urnám až v neděli a v pondělí. Rozhodovat se budou mezi mediálním magnátem a šéfem nového středopravého seskupení Lid svobody Berlusconim a bývalým římským starostou, lídrem středolevé Demokratické strany Waltrem Veltroni m.

Jediní, kteří už svůj hlas odevzdali, jsou tři miliony Italů žijící v zahraničí – většinou v Severní a Jižní Americe. Platnost některých hlasů je však nyní ohrožena. Proti mafiánská prokuratura v jiho italském Reggio di Calabria začala vyšetřovat podezření z podvodů s těmito hlasy.

Prokuratura potvrdila informace deníku La Stampa, podle nichž se nejmenovaný sicilský poslanec obrátil na sicilského podnikatele Alda Miccichého žijícího ve Venezuele, aby mu prostřednictvím kalábrijské mafie N’dran ghety zajistil 50 tisíc hlasů. Agentuře ANSA potvrdil zahájení vyšetřování prokurátor Francesco Scuderi, o podrobnostech však hovořit nechtěl. „Dnes je to velmi choulostivá situace, protože jsou dva dny před volbami. V tisku se objevily informace, které neměly být zveřejněny. Po volbách můžeme zveřejnit více faktů,“ řekl.

Zahrajte si na misionáře Italové v zahraničí volí 12 ze 630 poslanců a šest z 315 senátorů. Jejich hlasy tak mohou být jazýčkem na vahách především v Senátu. Kdyby Berlusconiho středopravé uskupení i středo levý tábor Waltera Veltroniho dosáhly přibližně stejného výsledku, v Poslanecké sněmovně i těsný vítěz získá automaticky pohodlnou většinu – 340 křesel. Získání většiny v Senátu je ale těžší a může k ní stačit jediný hlas. Chabá většina pouhých dvou křesel v Senátu přispěla k lednovému rozpadu vlády Romana Prodiho a vyhlášení předčasných voleb. Podle průzkumů veřejného mínění, které směly být naposledy zveřejněny dva týdny před volbami, vedl Berlusconi o pět až devět procent. Mezi voliči ale zůstávalo 20 až 30 procent nerozhodnutých, o jejichž hlasy oba rivalové bojovali do poslední chvíle.

Berlusconi vyzval své příznivce, aby si před volbami zahráli na „misionáře“ a přesvědčovali své nerozhodnuté známé, aby jej volili. „Jděte a získávejte lidi,“ řekl davu příznivců, kteří se shromáždili před římským Koloseem.

Veltroni si vzal na mušku Berlusconiho nevhodné chování a prohlásil o něm, že není „žádný státník“. Jako příklad připomněl summit Evropské unie, kdy Berlusconi při společném focení ukázal za hlavou španělského ministra „paroháče“.

„Itálie je seriózní země a nepotřebuje premiéra, který ukazuje taková gesta a vypráví na summitech přisprostlé vtipy,“ řekl Veltroni. Zdůraznil také, že za Berlusconiho vlády v letech 2001–2006 podle organizace OECD italská ekonomika stagnovala. Berlusconi prý zkrátka není ten pravý, kdo by od Itálie odvrátil hrozící recesi. „Uvidíme 13. dubna,“ slibuje Veltroni.

Autor: