Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boj o osmiveslici se vyřeší na Vltavě

Česko

PRAHA Sen činovníků dát světu vědět o českém veslování prostřednictvím kvalitní osmy stále žije. Teprve víkendové Primátorky však prozradí, zda se naplní.

Už padla myšlenka, že by osmiveslice reprezentovala na letošním mistrovství světa v Poznani. „Trenéři mi vysvětlili, že lepší je usilovat o úspěch v menších posádkách. Ale proč to nezkusit na příštím Světovém poháru v Mnichově? Už předloni při Primátorkách se potvrdilo, že můžeme dát dohromady velmi kvalitní osmu,“ říká šéf veslařského svazu Jiří Kejval.

Sestava Dukly tehdy na vltavské dráze v euforickém nadšení deklasovala německou loď, úřadující mistry světa.

Během pondělního jednání svazového předsednictva kvůli osmiveslici vznikla malá bouřka, padala silná slova. Názor činovníků byl jednoznačný. „Pro naše veslování je úspěch osmy na regatě v Mnichově důležitý. Byl bych rád, kdybychom se dohodli, že to jen zkusíme. Osma je královská disciplína,“ líčí zaníceně Kejval. „Kdyby se to povedlo, veslařům by se strašně zvedlo sebevědomí,“ má jasno.

Trenéři jsou proti Posádka by měla stejnou podobu jako nyní, kdy od úterka trénuje na Primátorky. Jsou v ní sestava čtyřky „bez“ veslovoda Neffeho, jež se o víkendu při prologu SP v Banyoles blýskla druhým místem, Chalupa s Makovičkou z dvojky a Doleček s Jirkou z párové skupiny.

Trenéři ale míní jinak.

„Vyčítají nám, že se po olympiádě bojíme experimentovat. Nejen já ale věřím tomu, že čtyřka i dvojka jsou schopny prosadit se víc než osma. Upřímně – není to tak, že se přední čeští veslaři jen tak sesednou a všechny zpráskají. Pak by to celý svět, kde třeba v Anglii tečou do přípravy veslařů miliony liber, mohl zabalit,“ argumentuje trenér nepárových posádek Petr Blecha.

„V roce 2007 seděli v lodi jen tři lidé z letošní sestavy, a navíc Ondra Synek, který teď upřednostňuje skif,“ upozorňuje šéftrenér reprezentace Přemysl Panuška.

Včera byla uzavřena dohoda.

„Největšími soupeři by při Primátorkách měly být osmy „třiadvacítek“ a lehkých vah. Pokud je porazíme nejméně o dvanáct vteřin a kluky to chytne, pojedou za dva týdny v Mnichově na osmě,“ slíbil Blecha. „A když to nadšení nenajdou, pojedou tam malé disciplíny, v nichž už něco znamenáme.“

A co si myslí veslaři? Chce se jim jet v Mnichově na osmě?

„Ta myšlenka žije, ale...“ zaváhá legendární Václav Chalupa (41). „Předloni nás zbláznil Ondra Synek, díky jemu to dostalo bojového ducha. Jenže on teď nepojede.“

Autor: