Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boj o peníze na dálnice vrcholí

Česko

PRAHA Stavba dálnic, které se financují z národních zdrojů, je ohrožena. Zpomalení výstavby hrozí například dálnici D47 z Bohumína na polské hranice nebo úseku R49 mezi Hulínem a Fryštákem u Zlína. Na vině je ekonomická krize.

Fondu dopravy kvůli krizi klesají příjmy a zároveň je napnutý i státní rozpočet. „Fond nemá peníze, které předpokládal, že bude mít. Proto intenzivně jednáme s ministerstvem financí,“ vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Méně peněz, než se čekalo, přináší elektronické mýtné i silniční daň. Podle nejhoršího scénáře teď ministerstvo dopravy počítá, že na příští rok bude chybět až 50 miliard korun.

Jednání s ministrem financí Eduardem Janotou by měla vyvrcholit příští týden. „Pevně věřím, že nějaké peníze dostaneme. Pokud ne, tak se u nás prostě dálnice stavět nebudou,“ uvedl Hanzelka. Některé stavby by se musely zpomalit, jiné zakonzervovat. Janota už dříve uvedl, že celou požadovanou částku rozhodně v rozpočtu nevyčlení.

Omezení nehrozí těm úsekům, které spolufinancuje Evropská unie. To je například silnice R6 z Karlových Varů do Chebu nebo dokončení úseku D8 z Lovosic do Řehlovic.

Ministerstvo dopravy považuje za prioritní stavbu pražského okruhu a dálnice D47. Na ní se ovšem zpomalí práce na úseku z Bohumína na hranice. Část do Ostravy by měla být aspoň v omezeném provozu ještě letos na podzim a plně dostavěna bude příští rok.

To, že vláda těžko hledá finance na dálnice, kritizuje hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD). „Pan ministr Řebíček v době, kdy byl na ministerstvu dopravy, podle mě rozjel a odsoutěžil příliš mnoho akcí, aniž by je měl podložené finančními prostředky. Už tehdy musel vědět, že ty finanční prostředky budou chybět,“ myslí si Palas.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...