Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boj o post šéfa Akademie věd jde do finále

Česko

PRAHA O křeslo předsedy největší vědecké instituce v zemi - Akademie věd - se v prosinci utkají profesorka a šéfka Ústavu experimentální medicíny Eva Syková a místopředseda Akademie věd profesor Jiří Drahoš. Nominace se mohly podávat do půlnoci 7. října. „Další nedorazily,“ řekl předseda akademie Václav Pačes, který už funkci obhajovat nehodlá. Čtyřiašedesátiletá Syková se především zabývá výzkumem a využitím kmenových buněk. Má ve svém oboru světové jméno, je jedním z nejčastěji citovaných českých odborníků v přírodních vědách a spoluautorkou čtyř patentů. Pokud by byla zvolena, byla by po Heleně Illnerové druhou ženou v čele této instituce za celou její historii. Jádrem práce akademie je podle ní základní výzkum. Říká ale, že by se měl pěstovat i aplikovaný výzkum všude tam, kde jsou pro to podmínky.

Hlavním vědeckým zájmem devětapadesátiletého Drahoše jsou vícefázové chemické reaktory. Je spoluautorem deseti zahraničních a devíti českých patentů. Je prezidentem Evropské federace chemického inženýrství. Zaměřit se chce, bude-li zvolen, na zlepšování výzkumu, protože je přesvědčen, že v tom má akademie rezervy.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...