Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Boj o pražské radnice. Jasno je zatím jen na sedmičce

Radmila Kleslová z hnutí ANO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radmila Kleslová z hnutí ANO. | foto: MAFRA - David Neff

PRAHA Ve stínu boje o magistrát se naplno rozjela jednání v jednotlivých částech hlavního města. Rozhodnuto je však zatím jen v Praze 7. Výsledek se zatím naopak nerýsuje například na Praze 1, kde chce obhájit funkci starosty Oldřich Lomecký (TOP 09). Schůzky s potenciálními partnery vede i vítězná starostka ODS Jana Černochová v druhé městské části i Matěj Stropnický z Žižkov (nejen) sobě na Praze 3.

Praha 1
V centru města obhájila vítězství v komunálních volbách TOP 09 v čele s dosavadním starostou Oldřichem Lomeckým. Společně s posledním koaličním partnerem z ČSSD však už většinu v zastupitelstvu nevytvoří. Dokonce není ani jisté, jestli se obě strany opět spojí. „První schůzky s ČSSD už proběhly a spolupráce nebyla vyloučena,“ řekl serveru Lidovky.cz Oldřich Lomecký.

p. Lomecký

Určitě koalici s Topkou ale nevytvoří ve volbách celkově druhá koalice KDU-ČSL, Starostové a nezávislí (STAN) a Iniciativa občanů, která kandidovala pod názvem My, co tady žijeme. „Ve čtvrtek jsme jednali s předsedkyní koalice s paní doktorkou Ježkovou a dohodli jsme se, že do společné spolupráce nepůjdeme,“ potvrdil Lomecký.

Nyní Lomecký vyhlíží další potenciální partnery. Mohou jimi být ANO, ODS, Sdružení LES, Piráti a nezávislí. Spolupráci s Lomeckým vyloučila Zelená pro jedničku. „„Víme, proč jsme získali hlasy od obyvatel Prahy 1, a rozhodně nepatříme k těm, kdo by po volbách otočili. Spolupráci s Oldřichem Lomeckým absolutně vylučujeme,“ shodují se oba zastupitelé Kateřina Klasnová a Filip Pospíšil.

Praha 2
S počtem jedenácti mandátů se jako nejúspěšnější politický subjekt do zastupitelstva dvojky opět dostala ODS. Starostka a poslankyně Jana Černochová nevylučuje spolupráci s nikým. „Mnoho členů zastupitelstva je úplně nových a nikdy jsme je ani neviděli, takže jsme se nejdřív potřebovali sejít se všemi kluby, což už máme za sebou. Dnes (ve čtvrtek, pozn. red.) se na oblastní radě ODS dohodneme na dalším postupu,“ řekla serveru Lidovky.cz Černochová. Podle ní je situace o to složitější, že nebude možné sestavit dvojkoalici. Navíc zatím neví, jak se situace vyvíjí u dosavadního koaličního partnera a celkově druhé TOP 09. Do zastupitelstva se dostali i Občané za spokojené bydlení, ANO, Zelená pro Prahu 2 a ČSSD.

Poslankyně Jana Černochová (ODS)

Poslankyně Jana Černochová (ODS)

Praha 3
Komplikovanější situace je ve třetí městské části. Vítězná koalice Zelených, KDU-ČSL a STAN, kandidující pod názvem Žižkov (nejen) sobě s jedenácti mandáty sice zvítězila, zůstat však může nakonec i v opozici. „Ve středu jsme měli jednání s TOP 09 a tam jsme formulovali naší nabídku na vznik dvojkoalice. Také jsme jim řekli, že jsou náš prioritní partner. Myslím, že dohoda možná je, ale bude záležet na tom, jestli TOP 09 bude respektovat výsledky voleb,“ naráží lídr vítězů Matěj Stropnický na možnost, že Topka může s osmi mandáty utvořit koalici také s ODS a ČSSD, které mají po pěti místech v zastupitelstvu. Pak by Žižkov (nejen) sobě zůstal mimo hru.

Praha 4
Hnutí ANO v Praze 4 začalo z pozice vítěze voleb vyjednávat budoucí koalici, která povede místní radnici. Výsledek je ale zatím v nedohlednu. „Sešli jsme se se zástupci všech stran s výjimkou ODS, se kterou budeme jednat v pátek, a hnutím Pro Prahu,“ řekl ve čtvrtek ČTK předseda oblastní organizace ANO v Praze 4 Pavel Čihák. To bude mít na čtyřce dvanáct zastupitelů. druhá koalice KDU-ČSL, Strany zelených a STAN jedenáct a třetí TOP 09 deset. Do zastupitelstva se dostaly ještě ČSSD, ODS a Pro Prahu.

ČTĚTE TAKÉ:

Praha 5
Kdo bude vládnout na Praze 5 je zatím také nejasné, možností je ale hned několik. Nejvíce míst v zastupitelstvu získalo ANO, má jich jedenáct, druhá TOP 09 ale jen o jedno méně. S kým by vítěz mohl do budoucna spolupracovat stručně naznačuje předseda ANO na Praze 5 Jiří Špaňhel. „My se snažíme kopírovat vládní strukturu,“ tvrdí. Jenže s ČSSD a KDU-ČSL mají dohromady jen 18 mandátů, aby měly většinu, potřebují jich minimálně 23. Další jednání teprve ukáží, jestli by se s nimi mohla spojit TOP 09, zelení, ODS, Patrioti Prahy 5, nebo piráti. 

Praha 6
Po mnohaleté vládě ODS podporované sociální demokracií se na šestce hodlá ujmout vlády TOP 09, která tu s přehledem zvítězila. „Jednáme o případné koalici se všemi kromě komunistů, ale je to zatím na bázi seznamování se a zjišťování, kdo by chtěl a kdo nechtěl. Ve hře pro koalici jsou pro nás ale jen čtyři strany,“ říká pro server Lidovky.cz kandidát na starostu vítězné strany Ondřej Kolář. Nejreálnější je tak spolupráce s ANO, Starosty a nezávislými, popřípadě zelenými nebo lidovci.

Praha 7
Zde došlo k dohodě vůbec nejrychleji. Jasně vítězné hnutí Praha 7 sobě od počátku chtělo jednat s druhou PRO 7, v níž jsou zastoupeni zelení, piráti, SNK ED a nezávislí. Podoba nové rady v čele se starostou Janem Čižinským vznikla po středečním jednání, v zastupitelstvu obě sdružení mají pohodlnou většinu devatenácti křesel.

Jan Čižinský, kandidát na starostu Prahy 7.

Jan Čižinský, kandidát na starostu Prahy 7

Praha 8

Zde už Sociální demokraté v rámci povolebního vyjednávání vyloučili spolupráci s místní ODS.  Stejně se vyjádřila i Strana zelených (SZ). Na Praze 8 zvítězilo hnutí ANO, které tu získalo 20,38 procenta hlasů. Druhá a třetí skončily ODS a TOP 09, které dosud radnici vládly.

Praha 9

V této části opět jedná o koalici ODS s TOP 09. Obě strany vládly radnici i poslední čtyři roky, společně mají většinu 20 z 33 zastupitelů. Stranu starosty Jana Jarolíma, který radnici vede od roku 2006, podpořila téměř třetina voličů volilo 29,12 procenta voličů. Jde o nejlepší výsledek ODS ve všech velkých pražských městských částech, lépe si strana vedla v Praze 16-Radotíně, kde dostala téměř 70 procent hlasů.


Praha 10
V městské části je to zatím zcela otevřené. ANO získalo devět mandátů, o jeden méně pak TOP 09 a koalice Vlasta, složená z několika občanských sdružení, lidovců a strany LES. Podobu rady by mohla ovlivnit ještě ČSSD, ODS, zelení, KSČM a Nezávislí pro Prahu 10. „Nevím, jestli jednají protistrany, ale já začnu koaliční jednání až v příštím týdnu, protože jsem v současnosti zaměstnaná jednáním na magistrátu. Budu jednat se všemi stranami a uvidíme, kdo bude ochotný nám pomoci s našimi prioritami,“ sdělila serveru Lidovky.cz Radmila Kleslová, která je za ANO kandidátkou na starostku. Na dotaz, zda hodlá hnutí spolupracovat podobně jako na celostátní úrovni s ČSSD, jejíž byla členkou až do letošního února, odpověděla Kleslová: „Sociální demokracie je jedna ze stran, která s námi má hodně shodný program,“ naznačila možnou spolupráci.

Praha 11
Hlavní slovo při tvorbě koalice tady má Hnutí pro Prahu 11, které získalo 18 zastupitelů. „Jednáme s ANO a TOP 09. Všichni ostatní mají vazby na doby minulé, proti kterým jsme razantně a zásadně vystupovali a voliči to ocenili. Je to vůle voličů a my se toho držíme a takto si to vykládáme,“ říká politik a aktivista Jiří Štyler, který je lídrem hnutí. Svým vyjádřením naráží na kauzy předešlé radnice, které vyvrcholily včerejším obviněním čtyřiceti bývalých zastupitelů Prahy 11 kvůli nevýhodnému prodeji obecního majetku v letech 2010 a 2011.

Štyler pak potvrdil, že v koalici s hnutím bude buď jedna ze stran, se kterými jedná, nebo i obě. Do zastupitelstva se dostala ještě ČSSD, ODS, KSČM a Jižní Město - náš domov, kde kandidoval současný starosta Dalibor Mlejnský. Ten vedl radnici dvě volební období v barvách občanských demokratů, v březnu ale své členství ve straně pozastavil. Další bývalý vlivný člen ODS a poslanec Jiří Janeček zde kandidoval za Občanskou konzervativní stranu, získal však pouze 0,35% hlasů.

Kde je už rozhodnuto?
Od začátku není co řešit v pražských obvodech Přední Kopanina, Lochkov, Lysolaje, Křeslice, Královice a Březiněves, kde se ucházelo o hlasy voličů vždy jen jedno místní sdružení. Starostové a nezávislí získali všech jedenáct mandátů v Praze-Slivenci, zde tak post starostky obhájí Jana Plamínková. Jasno je i v Praze 16, kde z patnácti míst v zastupitelstvu jich získala ODS dvanáct. Pohodlnou většinu má i družení SOS v Praze-Suchdole, kde se do zastupitelstva za ANO dostala i herečka Veronika Žilková. Ve svých obvodech neměla konkurenci ani Sdružení pro Nebušice, 100pro Zbraslav a SNK Řeporyje.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...