Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boj o sestavu zuří v záloze

Česko

Během přípravy na Euro se nejvíc předvedli Sionko s Vlčkem, ústup naopak potvrdil Baroš

Euro začíná už za 5 dní

PRAHA Až dnes dopoledne na pražském letišti začne cesta českých fotbalistů na mistrovství Evropy, všichni si budou přát jediné: vrátit se na stejné místo mnohem později než za dva týdny, kdy v Rakousku a Švýcarsku skončí boje v základních skupinách.

Může se to povést? Základ pro optimismus reprezentantů tvoří povedená příprava. „Bylo to těžkých čtrnáct dní, ale myslím, že můžeme být všichni spokojeni,“ pochvaloval si po pátečním vítězství 3:1 nad Skotskem obránce Radoslav Kováč.

Národní tým kromě úspěšné rozlučky před odjezdem do Seefeldu během dvoutýdenní přípravy porazil ještě rakouský třetiligový tým St. Andrä (5:1) a Litvu (2:0). „Chtěli jsme své výkony vystupňovat a to se nám podařilo. Tři vítězství ve třech zápasech nás povzbudí,“ připojil se k všeobecné spokojenosti Michal Kadlec.

Stejně úspěšná byla reprezentace i předloni, kdy se chystala na mistrovství světa v Německu. Porazila Saudskou Arábii 2:0, Kostariku 1:0 a Trinidad a Tobago 3:0, stejně jako nyní její forma gradovala až v závěru přípravy a útočník Koller se znovu ukázal být nepostradatelný. Tím však podobnost končí.

Třeba proto, že se tým Karla Brücknera tentokrát nevyvaroval chyb v obraně a čisté konto udržel jen jednou. „Na defenzivě musíme ještě zapracovat, to totiž bude nejdůležitější. Na šampionátu už napravovat chyby nepůjde,“ přiznal kapitán Tomáš Ujfaluši.

Rozhodne se až v Seefeldu Druhý rozdíl je ve zdravotním stavu hráčů. Zatímco v závěru přípravy na poslední šampionát byli na soupisce čtyři zranění hráči (Šmicer, Galásek, Baroš a Rosický), tentokrát Brücknera nic podobného neomezuje. Přesto bude Euro 2008 i pro něj prvním šampionátem, kdy ještě pět dní před úvodním zápasem nemá zcela jasno o ideální podobě základní sestavy. „To je ještě daleko. Ale základní rysy jsou naprosto jasné. O definitivní podobě se však kolikrát rozhoduji až do poslední chvíle,“ připomněl český kouč.

Pokračování na straně 20

Dokončení ze strany 24

Vysvětlení Brücknerova váhání se nabízí - stále vštěpuje svým hráčům nový styl hry s dvěma podhrotými útočníky a hlavu mu navíc příjemně zamotala forma některých hráčů. V přípravě totiž překvapivě na pravém kraji zálohy zazářili především Stanislav Vlček a Libor Sionko, se kterými Brückner paradoxně počítá na stejný post. „Kromě nich se podle mě nejlépe předvedli ještě Koller, Svěrkoš a Jarolím,“ doplnil Ujfaluši tipy na hvězdy přípravy.

Na opačném pólu žebříčku se naopak jednoznačně ocitnul útočník Milan Baroš, který se na levém kraji zálohy trápil a proti Skotsku se ani nedostal na hřiště.

Na doladění všech nedostatků bude mít český tým ještě čtyři dny v rakouském Seefeldu, kde bude během Eura bydlet. „Připravíme se tam po taktické stránce, dobijeme baterky a budeme nachystaní,“ plánuje Ujfaluši.

Právě v Seefeldu také přijde poprvé na řadu pilování standardních situací, které se mohou stát klíčem k úspěchu. Brückner plánuje spustit nácvik speciálních signálů až dva dny před utkáním se Švýcarskem. „Dřív by to nemělo smysl. Jednak by to mohl někdo odhalit, a hráči by to mohli zapomenout,“ vysvětlil.

***

Vyhlídky reprezentantů Kdo má jistou základní sestavu * brankář: Čech * obrana: Grygera, Ujfaluši, Rozehnal, Jankulovski * záloha: Galásek, Polák * útok: Koller Kdo má blízko k základní sestavě * záloha: Jarolím nebo Matějovský * podhrovotá dvojice: Vlček, nebo Sionko, Skácel nebo Baroš Kdo asi zůstane mezi náhradníky * brankáři: Zítka, Blažek * obránci: Kováč, Pospěch, Kadlec, Sivok * záložníci: Plašil útočníci: Svěrkoš, Fenin

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat