Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Boj o solární panely. Radnice jde proti místním

Česko

PRAHA/OSOBOVY Malebné vísce Osobovy, jež se rozkládá v podhůří Šumavy, hrozí, že jí úřady zasadí hlubokou jizvu. Radnice v nedalekém Měčíně schválila územní plán, který počítá s tím, že louku na kraji vesnice pokryjí solární panely. A místní se bouří.

V obci Osobovy žije dohromady zhruba třicet obyvatel. Silnici zde stále těsněji svírají přilehlé louky, až asfalt zcela zmizí. Při procházce mezi zemědělskými staveními a chalupami místních tak pěší narazí jen na traktor vyjíždějící z pole, nebo jezdce na koni. „Je to konec světa,“ užívá k popisu místa přiléhavé klišé starousedlice a chovatelka koní Jarmila Hartmanová.

Zelenou idylku se ale nyní chystají narušit obchodníci s elektřinou. Hned za okny starousedlíků totiž hodlají postavit fotovoltaickou elektrárnu. „Dozvěděli jsme se o tom, až když už to bylo celé vymyšlené,“ stěžuje si Hartmanová.

Říká, že si letos v březnu náhodou všimla oznámení na úřední tabuli v Osobovech. Úřad nabízel k prodeji půdu nedaleko jejího domu. „Chtěla jsem se zeptat na cenu, bylo mi ale řečeno, že už kupce mají,“ vypráví. O obecní pozemky se totiž přihlásila firma Patherno, která solární elektrárny provozuje. A radnice v nedalekém Měčíně jí pozemky přislíbila.

Nabídka firmy totiž mnohonásobně převyšuje běžné ceny za zemědělskou půdu v oblasti. „Je to finančně výhodné,“ přiznává měčínský starosta Stanislav Skala. „Do obecní kasy přitečou miliony a navíc to přinese pracovní příležitosti. Každý starosta by se zachoval jako my,“ tvrdí obecní správce.

Místní však starostovo nadšení nesdílejí. O důvodech, proč chce radnice elektrárnu umístit právě v Osobovech, mají jasno: jde o kšeft pro ženu bývalého místostarosty. Ta je totiž majitelkou velké části pozemků, na nichž má elektrárna stát. „Domlouvali jsme se s radnicí,“ přiznává Jarmila Majerová. „Chceme se té půdy zbavit, mně by nic takového za oknem nevadilo.“ Nápad města - postavit na zelené louce moře ze solárních panelů -však chtějí místní pohřbít kvůli závažnějším důvodům. Plánovaná elektrárna má být totiž rozlohou téměř stejně velká jako celá ves. Navíc má vyrůst v těsné blízkosti Osobovské skály, která je vedena jako archeologická památka. „Nebudu jezdit do ciziny obdivovat, jak to tam mají krásné a přihlížet, jak u nás ničí krajinu,“ zlobí se Bohumil Teplý, který na Klatovsku vyrostl.

Spolu s ostatními starousedlíky proto založil občanské sdružení „Chráníme Osobovy“. A radnici poslali petici, v níž žádají stopku pro stavbu solární elektrárny. Jenže vedení města namítá, že mezitím vstoupil územní plán v platnost. „Plán se připravoval přes rok, měli se ozvat dřív,“ odpálkoval Skala námitky, proč s obyvateli záměr neprobral.

Osobovští proto k protestům připojili i odbornou studii, která stavbu elektrárny jasně nedoporučuje. „Navrhovaná zástavba není navržena s ohledem na zákonná kritéria krajinného rázu, a je proto hodnocena jako neúnosný zásah do krajinného rázu,“ píše v závěru autorka posudku, znalkyně Milena Morávková.

Dokud úřady materiál monitorující vliv elektrárny na krajinu prostudují, výstavba nezačne. A právě o čas Osobovští hrají: podpora státu v podobě pevných výkupních cen a zelených bonusů pro fotovoltaické elektrárny totiž přežije nejdéle do konce příštího roku. Firma proto tlačí, aby panely stály co nejdříve. „Věřím, že to monstrum tady stát nebude. Chci se dívat na kobyly, ne na panely,“ uzavírá žena, která v Osobovech s rodinou žije celý život.

Autor: