7. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Boj o Klausovou. Její věk je pouze zástupný důvod knížete, míní Mynář

 První návštěvníky provázela i první dáma Livia Klausová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První návštěvníky provázela i první dáma Livia Klausová. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Přetahovaná o velvyslance mezi prezidentem Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem pokračuje. Ministr zahraničí i nadále odmítá schválit Zemanovu kandidátku Livii Klausovou do čela zastupitelského úřadu na Slovensku, i kvůli vysokému věku. Podle hradního kancléře Vratislava Mynáře jde ale o výmluvu.

Lidovky.cz: Podle slov Karla Schwarzenberga je mezi Černínským palácem a Hradem na o bzoru jakýsi "handl": on navrhne na velvyslanectví do Ruska Vladimíra Remka, když se s panem prezidentem dohodne na jiných velvyslancích. Existuje taková dohoda?
Já bych rozhodně takové slovo nepoužil. Troufnu si říct, že dva kandidáti prezidenta, paní Klausová a pan Remek, mají tak obrovskou logiku, že někdo by to mohl zpochybňovat jen zcela záměrně. Není k tomu ale žádný důvod, ani z hlediska erudice, ani z hlediska vzdělání. Pro mě jdeo pragmatický návrh, chytrý, což jsem si ověřil i na Slovensku. Všichni to tam označili za nejskvělejší nápad za hodně dlouhou dobu. Doporučoval bych podívat se na jména navržená panem Schwarzenbergem, jestli tam nejsou lidé z jeho okolí, protože se velmi krátí mandát vlády.

ČTĚTE TAKÉ:


Lidovky.cz: Ministr ale argumentuje, že paní Klausová je pro vyslání na diplomatickou misi příliš stará...
Nejdřív to bylo špatné rozhodnutí pana prezidenta, potom neměla aprobaci a třetím důvodem je věková hranice. Kdyby by to bylo v opačném pořadí, uměl bych ten argument pochopit, pokud věk někdo uvede jako třetí v pořadí, beru to jako zástupný důvod.

Schwarzenberg o Klausové

Překročila už věkovou hranici. Pro vyslání na zahraniční misi máme věkovou hranici 65, jí bude v listopadu, nemýlím-li se, 70 roků. Za druhé je omyl, že by hlavní činností velvyslance byla reprezentace. Velvyslanec má úplně jiné úkoly a musí na to také mít patřičné školy. Paní Livia nikdy nesloužila na diplomatickém postu, takže považuji za urážku pro diplomatický sbor, abych jim na nejžádanější místa posadil vysloužilého politika nebo manželku bývalého prezidenta.

Zdroj: Lidové noviny

Lidovky.cz: Skutečně pan prezident navrhl bývalou první dámu i přes slib, že když ministr vyhoví jeho návrhu na europoslance Remka, nebude mít další požadavky?
Těžko to můžu komentovat, nebyl jsem u těch jednání. Pan prezident je ale typ člověka, který dohody drží a nemění pravidla v průběhu hry.

Lidovky.cz: Je na toto téma mezi oběma naplánovaná schůzka?
Určitě by to bylo lepší sejít se a neposílat si vzkazy přes novináře. Ani pan prezident, ani já jsme tuto výměnu nezačali. Pokud vím, ke schůzce by mělo dojít.

Vratislav Mynář a Miloš Zeman

Vratislav Mynář a Miloš Zeman

Lidovky.cz: Premiér Petr Nečas ale upozornil, že první informaci o Klausové zveřejnila hradní mluvčí...
Pokud vím, byli jsme dotazováni novináři až poté, co o tom začal mluvit pan ministr. Pan prezident to nevyvrátil, nepopřel a nekomentoval, což je důkazem toho, že jsme s tím nezačali. Jak znám letitě pana prezidenta, není to jeho styl. To je ale podružné, teď je důležitější zamyslet se nad návrhy obou pánů.

ogoOndřej Golis

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.