Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Boj s komáry se musí vést ze země, radí odborníci

Česko

BRNO Stačí k tomu jednoduché počítání: tam, kde člověka bodne či se o to pokusí více než třicet komárů za minutu, už vypukla komáří kalamita. A tento problém se už týká desítek obcí. Komáři přemnožení po povodních mohou způsobit problémy nejen lidem. K šílenství mohou přivést i zvěř.

Několik desítek obcí po celé Moravě už zahájilo postřiky. Ručně nebo z aut. Podle odborníků totiž plošný postřik z letadel není už nejvhodnější řešení. Komáři jsou v nejrůznějších vývojových stadiích. „Larev už není tolik, navíc jsou rozdělené po území,“ připomíná Josef Chmela z olomoucké hygienické stanice. Další specialista na komáry, jihomoravský hygienik Oldřich Šebesta, dodává, že problémem jsou i husté porosty, přes něž by se chemikálie těžko dostávaly. „Proti leteckému postřiku hovoří i další argumenty. Bylo by třeba obrovské množství přípravku, tolik ho není ani k dispozici. Musel by se objednat ve Spojených státech, a než by sem došel, je možné, že by už bylo pozdě,“ dodal.

Vysloveně o kalamitě na jižní Moravě hygienici zatím nemluví, stříkat se bude v oblasti Lanžhota, Rohatce a Veselí nad Moravou a patrně ještě i u Židlochovic. S vysokým počtem komárů je ale prostě nutné se smířit a spoléhat i na individuální ochranu.

Zatímco lidé se však alespoň nějak bránit mohou, zvěř v lesích si repelenty nepořídí. „A třeba na Soutoku zvěři jistě dobře nebude,“ podotkl Šebesta. Po povodních v roce 1997 se objevily dokonce případy srn, které bodavý hmyz přivedl k šílenství. Myslivci se bojí, že se situace může opakovat.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...