Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boj v kleci za miliony láká vlivné figury českého podnikatelského světa. Také lobbistu Rittiga

Česko

  5:00
Praha - Usadil se do VIP řady a s natěšeným výrazem začal sledovat klání odehrávající se uvnitř klece. „Koukej, Rittig!“ vyjekl jeden z fanoušků. Ještě před několika lety by podnikatele Iva Rittiga pozorovatel očekával spíše v zákulisí sjezdu nějaké politické strany. Teď se jeho manévrovacím prostorem stalo jiné prostředí.

Oktagon na Štvanici přilákal spoustu diváků, mimo jiné i lobbistu Iva Rittiga (sedící muž vlevo). foto: Oktagon MMA

Tenisová Štvanice zažila po dlouhých letech představení, které nalákalo na vyprodané tribuny maximálních sedm a půl tisíce zvědavců. Podívat se přišli na sílící fenomén – turnaj bojového sportu MMA (mixed martial arts, smíšená bojová umění). Prominentní místa poblíž kolbiště v poslední době přitahují i vlivné figury českého podnikatelského světa. A to nejen kvůli sportovním zážitkům.

Soud pravomocně osvobodil Rittiga v kauze tunelování Oleo Chemical. Hrozilo mu až 10 let

Jak vyplynulo z pátrání LN, v pozadí stále populárnějšího sportu se odehrává neúprosná bitva o desítky milionů korun. Organizace pořádající bojová klání se chystají expandovat do zahraničí. Hybnou silou českého MMA se v poslední době stal právě kontroverzní lobbista Rittig, jenž se zhruba před rokem začal točit kolem organizace Oktagon MMA (dále jen Oktagon), která je nyní tuzemskou jedničkou v pořádání akcí MMA – včetně té nedávné na pražské Štvanici.¨

Ivo Rittig.

„Cítíme šanci uspět i za hranicemi. Nejdříve však musíme potvrdit dominantní postavení v České republice a na Slovensku,“ řekl LN spolumajitel Oktagonu a promotér Ondřej Novotný. S Rittigem se poznal před 20 lety v prostředí boxu a kickboxu, teď by se spolupráce mohla obnovit v rámci chystané zahraniční expanze.

„Když Ivo položí na stůl něco, co pro nás bude zajímavé a potřebné, nevidím důvod, proč bychom ho měli odmítnout,“ poznamenal Novotný. Ještě před rokem Oktagon nebyl tak silným hráčem. Jedničkou na tuzemské scéně bylo konkurenční uskupení XFN, jehož hlavní tváří je podnikatel a zápasník Petr Kareš. Jeho organizace však skončila v dluzích a přišla o hlavní hvězdy, které přestoupily do Oktagonu.

Kareš za svým pádem vidí mimo jiné Rittiga. „Je známo, že vzhledem k proměně politické situace přišel v poslední době o část svého vlivu. MMA je skvělým prostředkem, jak kontakty opět získat,“ míní.

Kareš se podnikání v MMA nevzdává. Spolupracuje na projektu, s nímž chce uspět za hranicemi a který by finančně měla podpořit zbrojařská skupina. Její jméno ale uvést nechce. Ivo Rittig na otázky LN neodpověděl.