10. června 2012 12:34, aktualizováno  14:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klíčový muž kauzy Rath: Bojím se, že neskončí u soudu

Bývalý policista Libor Gregor nechce v médiích svoji tvář.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý policista Libor Gregor nechce v médiích svoji tvář. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Soukromý detektiv Libor Gregor, klíčový muž kauzy Rath, cítí, že se kolem jeho osoby "něco děje". Zároveň se obává, zda se případ podaří dostat až k soudu.

Muž, který na machinace kolem evropských dotací upozornil žalobce, si už minulý týden v Lidových novinách a na serveru Lidovky.cz stěžoval na zveřejnění svého jména. "Přímé vyhrožování jsem nepocítil, různé náznaky, že se něco děje kolem mé osoby, jsem zaznamenal," naznačil Gregor v nedělním diskuzním pořadu ČT. Je prý pouze otázkou času, kdy mu někdo začne vyhrožovat. "Ti, co se cítí ohrožení, logicky budou hledat způsob, jak mě zastrašit, zbavit se mě," předpověděl.

GREGOROVO SVĚDECTVÍ JAKO PRVNÍ PŘINESLY LIDOVKY.CZ A LN

Zároveň vyjádřil obavu o další směřování vyšetřování, a to kvůli snaze případ exhejtmana Ratha a zakázky na opravu buštěhradského zámku zpolitizovat. "Když vidím tu hysterii kolem, přemýšlím, zda se to podaří dotáhnout do konce," uvedl. Pokud však bude případ vyšetřovat stejný tým, u soudu nakonec podle Gregora skončí.

V úterním projevu před poslanci Rath označil nynějšího detektiva za "Kubiceho muže".  Gregor se proti jeho slovým opět ohradil. "Nevím, odkud čerpal, měl špatné informace," tvrdí. Serveru Lidovky.cz již minulý týden řekl, že mimo jiné i kvůli tomu, že nebyl  spokojen s tím, jak Kubice útvar vedl. A pak navíc na Kubiceho kvůli zprávě podal trestní oznámení.

Anketa

Myslíte si, že kauza Rath skončí u soudu?

Ano 1287
Ne 480
Je mi to jedno 123

"Každý, kdo někdy dělal u policie, musí jasně vidět, že ta zpráva byla snůškou lží, polopravd a nesmyslů, která ve své době posloužila určitému politickému cíli," nebral si servítky. S policií to podle Gregora začalo jít z kopce v roce 2002 a za Kubiceho prý nedošlo k žádnému obratu.

Kdyby výsledek kauzy závisel na názoru veřejnosti, stačily by na odsouzení poslance policií sebrané důkazy. Odhalil to exkluzivní průzkum agentury Millward Brown pro LN, kterého se ve dnech 22.-24. května zúčastnil reprezentativní vzorek 565 respondentů. Přes dvě třetiny lidí (68,5 procenta) je podle něj přesvědčeno, že David Rath skončí za mřížemi.

ogoOndřej Golis

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.