2. srpna 2015 13:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Starostka: Bojím se, že technoparty v pondělí neskončí. Proudí sem další davy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 27Diskuse
Technoparty se podle odhadů policie účastní 4000 lidí. Pořadatelé původně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Technoparty se podle odhadů policie účastní 4000 lidí. Pořadatelé původně... | foto: ČTK

ČERVENÝ ÚJEZD Na technoparty v bývalém utečeneckém táboře v Červeném Újezdu na Teplicku přijelo několik tisíc lidí. Soukromé akci se původně mělo účastnit jen 400 lidí. „Začínám mít obavy, že technoparty neskončí v pondělní v poledne, jak bylo oznámeno. Nejsem přesvědčená o tom, že by ti lidé chtěli odjet,“ řekla v rozhovoru pro server Lidovky.cz Jitka Nová, starostka Měrunic, v jejichž katastru je bývalý utečenecký tábor, kde akce probíhá.

Lidovky.cz: Kvůli technoparty si lidé stále stěžují na nadměrný hluk, problémy v dopravě i narušování soukromého vlastnictví. Jaká je situace nyní, zlepšila se?
Za chviličku tam zrovna odjíždím, abych se podívala, jak to na místě aktuálně vypadá. Ale neuklidnilo se to. Neustále tam proudí další návštěvníci, takže situace, pokud jde alespoň o počet lidí na akci, se bude jen zhoršovat. Začínám mít i obavy, že technoparty neskončí v pondělní v poledne, jak bylo oznámeno. Nejsem přesvědčená o tom, že by ti lidé chtěli odjet.

Lidovky.cz: Pokud by došlo na takový scénář, jak budete situaci řešit? 
Ještě v neděli budou probíhat koordinační schůzky s policií o tom, jak budeme řešit situace nadále, jak případně zasáhne policie. Pravomoci starostů nejsou v tomto případě žádné. My můžeme maximálně pomoct při komunikaci s občany, koordinovat věc s policií, ale aktuálně to má v kompetenci právě ta. 

Lidovky.cz: Kvůli akci dochází k dopravním problémům. Jak to na místě vypadá teď? 
Policie na místě řeší situaci v dopravě. Je jak v Červeném Újezdě, tak v Mukově. Už se kontrolují i přilehlé polní cesty, protože lidé najíždějí z různých tras. Všechno se tedy kontroluje. Z rána mám zprávu, že je zajišten průjezd. To aby mohla případně projet záchranka nebo hasičská vozidla. To je zajištěno, pojedu se ale i sama přesvědčit a zkontrolovat, jak to tam vypadá.

Lidovky.cz: Podle dřívějších informacích by se akce mělo účastnit odhadem kolem čtyř tisíc lidí. Podle Vás na místo dorazili další příznivci techna. Dokážete říci, kolik lidé je v Červeném Újezdě aktuálně?
To si netroufám říct. Akce se koná na tak velkém prostranství a i lidé se pohybují všude možně. To nelze spočítat. Tisíce jich tam jsou ale určitě. Čtyři nebo pět tisíc, dejme tomu. 

Lidovky.cz: Nebála jste se vyrazit na inspekci sama? 
Ne, to určitě ne. Byla jsem tam v pátek i sobotu ve večerních hodinách ještě za světla. Kolem sedmé hodiny třeba. Musím říci, že účastníci jsou absolutně nekonfliktní. Dostala jsem se dovnitř do areálu, přímo k reproduktorům. Nikdo si mě nevšiml, každému je to jedno. Bez problému jsem se bez ochranky a bez policie procházela mezi účastníky a zaparkovanými auty. Zatím jsem se s nikým do konfliktu nedostala.

Lidovky.cz: Podle starostky nedalekých Hrobčic Jany Syslové se mají v areálu, kde se technoparty koná, povalovat i injekční stříkačky. Máte nějaké bližší informace? 
Osobně jsem nic takového neviděla. Mám informace, že jsou tam drogy k dostání. Neumím ale rozeznat, jestli člověk, kterého vidím, je pod vlivem drog nebo je opilý. Určitě si ale myslím, že se to tam objevuje.

V bývalém utečeneckém táboře v Červeném Újezdu na Teplicku se koná technoparty.
V bývalém utečeneckém táboře v Červeném Újezdu na Teplicku se koná technoparty.

Lidovky.cz: Hlasitá hudba měla být slyšet až do deset kilometrů daleké obce. Stále obtěžuje i tak daleké okolí technoparty nadměrný hluk?
Neztišilo se to. Naopak mi připadá, že dnes (v neděli) to je ještě silnější. Záleží ale, jaký vliv má dozvuk. Osobně vnímám, že je to slyšet stále stejně nahlas. 

Obavy starostky se zřejmě nenaplní

  • Rozhovor se starostkou vznikal v neděli dopoledne, ten stejný den večer už začali účastníci párty odjíždět
  • Zhruba dvě třetiny účastníků technoparty v bývalém utečeneckém táboře v Červeném Újezdu na Teplicku už odjely
  • Na místě zůstává asi 1000 lidí

skŠárka Kabátová
  • 27Diskuse