Někteří středoškoláci vymýšlejí, jak by se dala státní maturita bojkotovat. Na Facebooku proto vznikla celá řada skupin, která plánuje narušit už generální zkoušku maturit. Studenti vyzývají své kolegy třeba k tomu, aby při zkoušce zaškrtávali pouze odpovědi B. Ředitel centra pro přípravu maturit Cermat Pavel Zelený ale v pondělí upozornil na to, že samotný výsledek generálky nebude nyní tak podstatný. "Určité pokusy o bojkot tedy nemají smysl," řekl Zelený. Podle něj má generálka hlavně ukázat to, jak celá organizace státních maturit probíhá.
Čtěte také |
Generální zkouška začne v pondělí 11. října a pokračovat bude následující tři dny. V průběhu zkoušení se budou na školách pohybovat lidé z ministerstva školství a pozorovat, jak celá akce probíhá. Generálka má především ukázat, jak se ředitelé škol vyrovnají s uložením testů, aby se předešlo jejich zneužití. Sankce za prozrazení testů se pak při ostrých zkouškách může vyšplhat až na 50 milionů korun.
"Velmi významným cílem je, že školy získají přímou zkušenost s tím, jak bude maturitní zkouška za šest až sedm měsíců vypadat," řekl Zelený. Generálku ministerstvo provádí také proto, aby budoucí maturanti nebyli zaskočení při samotné maturitě. Výsledky testů by měly školy znát nejpozději do 3. listopadu.
Zkoušky se zúčastní 1225 škol, tedy téměř všechny. "Pouze 53 školy se ke generální zkoušce nepřihlásily," řekl Ladislav Němec, náměstek ministra školství Josefa Dobeše. Podle něj se jedná především o soukromé střední školy. Tři čtvrtiny z přibližně 95 tisíc maturantů se přihlásily k lehčí variantě závěrečné zkoušky.
Testy se budou po školách rozvážet ode dneška celý tento týden. Náklady na generální zkoušku se vyšplhaly na 120 milionů korun.