Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bojkot generálky státních maturit nemá smysl, vzkazuje ministerstvo

Ministr školství za Věci Veřejné Josef Dobeš při rozhovoru pro LN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr školství za Věci Veřejné Josef Dobeš při rozhovoru pro LN | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Příští pondělí přesně v 9:00 vypukne generální zkouška státních maturit. Studenti z více než 1200 škol začnou v tu hodinu vyplňovat test z českého jazyka. Ministerstvo školství tak chce vyzkoušet, jak celá organizace maturit funguje. Středoškoláci, kteří jsou proti této formě "zkoušky dospělosti", se snaží vyvolat bojkot generálky. Ministerstvo jim ale vzkazuje, že samotné výsledky studentů z generální zkoušky nejsou nyní podstatné.

Někteří středoškoláci vymýšlejí, jak by se dala státní maturita bojkotovat. Na Facebooku proto vznikla celá řada skupin, která plánuje narušit už generální zkoušku maturit. Studenti vyzývají své kolegy třeba k tomu, aby při zkoušce zaškrtávali pouze odpovědi B. Ředitel centra pro přípravu maturit Cermat Pavel Zelený ale v pondělí upozornil na to, že samotný výsledek generálky nebude nyní tak podstatný. "Určité pokusy o bojkot tedy nemají smysl," řekl Zelený. Podle něj má generálka hlavně ukázat to, jak celá organizace státních maturit probíhá.


Čtěte také


Generální zkouška začne v pondělí 11. října a pokračovat bude následující tři dny. V průběhu zkoušení se budou na školách pohybovat lidé z ministerstva školství a pozorovat, jak celá akce probíhá. Generálka má především ukázat, jak se ředitelé škol vyrovnají s uložením testů, aby se předešlo jejich zneužití. Sankce za prozrazení testů se pak při ostrých zkouškách může vyšplhat až na 50 milionů korun.

"Velmi významným cílem je, že školy získají přímou zkušenost s tím, jak bude maturitní zkouška za šest až sedm měsíců vypadat," řekl Zelený. Generálku ministerstvo provádí také proto, aby budoucí maturanti nebyli zaskočení při samotné maturitě. Výsledky testů by měly školy znát nejpozději do 3. listopadu.

Zkoušky se zúčastní 1225 škol, tedy téměř všechny. "Pouze 53 školy se ke generální zkoušce nepřihlásily," řekl Ladislav Němec, náměstek ministra školství Josefa Dobeše. Podle něj se jedná především o soukromé střední školy. Tři čtvrtiny z přibližně 95 tisíc maturantů se přihlásily k lehčí variantě závěrečné zkoušky.

Testy se budou po školách rozvážet ode dneška celý tento týden. Náklady na generální zkoušku se vyšplhaly na 120 milionů korun.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!