Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bojkotují IKEA. Šéf firmy si zadal s nacisty

Česko

Zakladatel IKEA Ingvar Kamprad koketoval s ideály nacismu dokonce až po válce, v letech 1945 - 1948. STOCKHOLM Tisíce Izraelců včera připojily svůj podpis pod petici, která vyzývá k bojkotu známého švédského řetězce prodejen nábytku IKEA. Prvotním impulsem byl článek, otištěný koncem minulého týdne ve švédském bulváru Aftonbladet, který nařkl Izraelce z toho, že využívají Palestinců jako nedobrovolných dárců orgánů. IKEA je však v Izraeli nepopulární i z jiného důvodu, a sice kvůli nacistické minulosti svého zakladatele a šéfa Ingvara Kamprada. Ten se před časem přiznal k tomu, že se v letech 1945 až 1948 (tedy od svých osmnácti let) zúčastňoval shromáždění organizovaných nacistou Perem Engdahlem. Přiznal se ovšem až poté, co jeho minulost odhalil stockholmský deník Expressen. Vinu navíc Kamprad svedl na svou babičku, původem sudetskou Němku, která jej prý od deseti let nutila k tomu, aby se angažoval v proněmeckých hnutích.

Musel vědět, co je nacismus „Jde o epizodu, které hluboce lituji,“ stálo v prohlášení, které šéf IKEA zveřejnil krátce poté, co věc vyšla najevo. „Nejdřív jsem se dostal do kontaktu s několika nacistickými organizacemi a nejspíš jsem se stal i jejich členem, už si přesně nepamatuji. Nicméně, po několika shromážděních, která se nesla v čistě nacistickém duchu, jsem s tím skončil.“

„V době, kdy se zbytek světa hrozil toho, co napáchal nacismus, se tenhle mladý muž rozhodl, že s ním bude naopak sympatizovat,“ kritizoval Kamprada Jonathan Bernstein z Ligy proti antisemitismu. „Bylo po válce. Všude se mluvilo o zločinech nacismu. Každý o nich věděl,“ dodal Bernstein. Kamprad následně rozeslal omluvný dopis všem svým zaměstnancům (nazval jej Největší chyba mého života). Napsal v něm, že byl „jen aktivním účastníkem shromáždění nového hnutí, které sympatizovalo s nacismem“, ale nikdy se prý nestal jeho členem. V Izraeli každopádně moc sympatizantů neměl. I proto tam řetězec IKEA otevřel svůj první obchod až v roce 2001, přestože to plánoval už od roku 1994. „Antisemitský článek, který středověkým způsobem ocejchoval izraelské vojáky jako krvelačné bestie, a přetrvávající mlčení švédské vlády, která se k celé věci odmítá vyjádřit, jsou pro nás důvodem, abychom dál nepodporovali švédský řetězec IKEA,“ praví se v izraelské petici.

***

Evropa a Izrael * Vztahy mezi Evropou a Izraelem byly relativně vřelé až do šestidenní války v roce 1967. Po ní se pohled na Izrael začal postupně měnit. Náhle byl Izrael vnímán jako agresor a okupant, ne už jako útočiště pro utiskované Židy. * Vztahy zkomplikovaly i ekonomické zájmy. Většina západních zemí se kvůli ropě přiklonila spíš na stranu arabských zemí. * Proizraelské postoje začaly v rámci EU ve větším razit až nové členské země, mezi nimi i Česká republika, která měla na dobu svého předsednictví v plánu uspořádat summit EU - Izrael. *O proizraelském postoji českých diplomatů svědčí aféra mluvčího českého předsednictví EU Františka Potužníka, který o izraelských náletech na Gazu na přelomu roku referoval jako o „obranné akci Izraele“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!