Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Utopická slova, naštěstí bezvýznamného politika, hodnotí Zemanovy výroky experti

Česko

  17:29
PRAHA - Prezident Miloš Zeman navrhl, aby stálí členové Rady bezpečnosti spojených národů vyrazili sjednoceně bojovat proti Islámskému státu a radikálním teroristům. Podle odborníků ale není tento plán životaschopný. „Je to sice pěkná myšlenka, ale do značné míry utopická,“ míní bezpečnostní analytik Josef Kraus. „To je nesmysl,“ zavrhuje myšlenku expert na terorismus Adam Dolník.

Zeman v pondělí na konferenci na Pražském hradě při akci k 70. výročí osvobození Osvětimi pozvedl prapor proti teroristům. „Tak i dnes máme-li zabránit superholokaustu a masivnímu vyvražďování lidí, potřebujeme sjednocenou ozbrojenou akci, akci vedenou na mezinárodní úrovni,“ vyzvala hlava státu (celý projev naleznete ZDE)

Sjednotit národy v boji pod hlavičkou OSN, ale podle odborníků není moc reálné. „To je nesmysl. OSN plní svou roli v boji proti terorismu v rámci svého mandátu. Jejich nástroje se ale týkají legislativní, diplomatické, finanční, humanitární, a vzdělávací roviny, a ne bojových operací. Není to k tomu vhodná platforma,“ tvrdí expert na terorismus Adam Dolník.

ČTĚTE TAKÉ:

Podobného názoru je i bezpečnostní expert Josef Kraus. „Je to sice pěkná myšlenka, ale do značné míry utopická,“ míní. „Je iluzí si myslet, že OSN by byla právě tou organizací, která by byla schopna nějak efektivně zasáhnout proti Islámskému státu, tím méně proti terorismu islámské provenience. Takhle svět nefunguje a tento konflikt je příliš komplikovaný,“ dodává Kraus.

Slova prezidenta naopak vítá bezpečnostní analytik Lukáš Visingr. „Jednoznačný souhlas, to se mělo udělat už dávno. Islámský stát je dle mého názoru největší hrozba od konce studené války, něco podobného tady zatím nebylo. Bylo by naprosto správné, aby Západ, Rusko a Čína alespoň dočasně odložily své neshody a společně zasáhly,“ míní Visingr.

Ohrozí Zemanova slova naši bezpečnost?

Že by Zemanův projev vyprovokoval v nejbližší době radikály k útoku na Česko, si experti nemyslí. „Jistou pozornost tento projev vzbudit může, ale zase bych mu nevěnoval přílišnou pozornost. Česko by se spíš dostala do hledáčku teroristů kvůli svému angažmá v NATO, vyzbrojování iráckých Kurdů a především dlouhodobě silně proizraelskou pozicí, než málo slyšitelným projevem nevýznamného státníka jedné mešní evropské země,“ je přesvědčen Kraus.

Globální význam Zemanova řeč nebude mít ani podle Dolníka. „Ne, Zeman je dostatečně bezvýznamný představitel z malé země, jejíž jméno na základě mých vlastních zkušeností většina teroristů nedokáže vyslovit, natož specifikovat její polohu. Jeho výroky zůstanou v džihádistické komunitě bez povšimnutí,“ míní.

Také podle Visingra je Česko v hledáčku teroristů už dávno. „Česká republika je členským státem NATO, je spojencem USA, má výjimečně dobré vztahy s Izraelem a vysílá své vojáky do zahraničních misí, to vše bohatě stačí,“ shrnuje.

Hrozba superholokoustu

Hlava státu varovala při svém projevu i proti jakémusi „superholokoustu“. Podle expertů ale nic podobného v současné době nehrozí. „Řeči o “superholokaustu” jsou naprosto přehnané a zbytečně budí paniku. A o šíření strachu jde teroristickým organizacím především,“ varuje Dolník.

Podle Krause nebezpečí hromadného vyvražďování momentálně nehrozí. „Superholokaust je skutečně termín spíše k pobavení, než k zamyšlení. Islámský stát je v současnosti na hranicích svých možností,“ popisuje situaci. „Termín „superholokaust“ tak lze chápat spíše jako snahu prezidenta o proražení do médií s tímto slovem v titulku a také zavděčení se Izraeli a židovské lobby, s nimiž má prezident dlouhodobě dobré vztahy,“ dodává Kraus, podle kterého se jedná pouze o jakýsi výkřik do prostoru.

Visingr má ale pro prezidentova slova pochopení. „Jestliže dostane radikální islám šanci, aby vyrostl na podobnou úroveň jako nacistické Německo, pak nám opravdu bude hrozit smrt a zotročení v měřítku přinejmenším stejném jako od nacismu,“ dodává.

Projev Zemana kritizoval i šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek. „„Takže máme vyhlásit křižáckou válku?! Ale proti komu a kam potáhneme? Proti džihádistickým skupinám od Senegalu po Somálsko, proti Libyi, Jemenu až po Pákistán? Nesmysl!“ komentoval ministr zahraničí (více ZDE).

Autor: