Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bojovná Erin se možná sekla

Česko

NAPSALI O FILMU

REASON. COM

Město Hinkley v Kalifornii, které proslavil oskarový film Erin Brockovich, nevykazuje známky nárůstu počtu onemocnění rakovinou.

Firma Pacific Gas, která způsobila únik toxického oblaku šestivalentního chromu z plynárenské stanice v Hinkley, musela zaplatit rekordní odškodné 333 milionů dolarů na základě hromadné žaloby, kterou dala dohromady aktivistka Erin Brockovichová, jejíž příběh popisuje film Stevena Soderbergha s Julií Robertsovou v hlavní roli. Kalifornský registr rakoviny ale teď dokončil tři studie, jež dokazují, že výskyt rakoviny v Hinkley byl v letech 1988-2008 normální.

Podle deníku Los Angeles Times je výskyt rakoviny „nižší, než se čekalo“. To ale závisí na osobě očekávajícího. V roce 2000, kdy měl film premiéru, kritik našeho časopisu Walter Olson napsal, že vzrůst onemocnění rakovinou, o jehož předpoklad Brockovichová žalobu mimo jiné opírala, nenastal, a film proto nedoporučil - spíš s ohledem na výkon skutečných Brockovichové a jejího šéfa, právníka Edwarda Masryho, než na jejich hollywoodské verze. Shodou okolností je teď Brockovichová zpátky v Hinkley a prošetřuje tam zprávy o údajném znovuobjevení šestivalentního chromu.

PREMIÉRY DNES TRON: Legacy 3D (USA 2010) Režie: Joseph Kosinski Paranormal Activity 2 (USA 2010) Režie: Tod Williams Heart Beat 3D (ČR 2010) Režie: Jan Němec Medvědí ostrovy (ČR 2010) Režie: Martin Ryšavý

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!