Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Bojovnice proti apartheidu

Česko

Zemřela Helen Suzmanová. Bělošská odpůrkyně diskriminace v Jihoafrické republice

JOHANNESBURG/PRAHA V jihoafrickém parlamentu bojovala za lidská práva celých šestatřicet let. Jedenadevadesátiletá bývalá politička a přítelkyně Nelsona Mandely zemřela podle jihoafrické agentury SAPA klidně ve svém domě v Johannesburgu. Po třináct let byla Helen Suzmanová opozičním hlasem v jihoafrickém parlamentu, kde znovu a znovu protestovala proti rasistickému přístupu vládnoucí Národní strany (NP) v zákonodárství. Sama byla čelnou představitelkou dnes již zrušené bělošské opoziční Pokrokové federální strany (PP). Byla nejdéle sloužící poslankyní jihoafrického parlamentu, do něhož byla poprvé zvolena v roce 1953. Do ústraní pak odešla v roce 1989.

Suzmanová se narodila v průmyslovém městečku Germiston, východně od Johannesburgu, rodičům, kteří do Jihoafrické republiky prchli před antisemitskými útlaky v Rusku. Její dětství se neslo v duchu, jaký byl pro bělošské rodiny typický - chodila do soukromých škol a hrála tenis.

Během univerzitních studií se ovšem začala zabývat zákony, které umožňovaly režim apartheidu, tedy legální rasové segregace obyvatelstva a de facto vládu „bílých“ nad „černými“ . To prý Suzmanovou podle vlastních slov „vyburcovalo k činu“, píše agentura AP.

Podmínky, v jakých byli černošští obyvatelé nuceni žít, nedostatek pracovních příležitostí, ale především zákony omezující pohyb a stěhování černošských občanů - to byla hlavní témata opozičních projevů Helen Suzmanové. Její zásluhou bylo zrušení těchto pohyb omezujících zákonů v roce 1985.

„Byla veliká vlastenka a nezastrašitelná bojovnice proti apartheidu,“ řekl o političce ředitel Nadace Nelsona Mandely, černošského bojovníka za stejnou věc, se kterým se politička přátelila, a dokonce ho chodila navštěvovat do vězení.

„Měla jsem v životě úžasnou příležitost - prostřednictvím parlamentních projevů jsem mohla dát světu vědět, co se v naší zemi dělo,“ uvedla v někdejším rozhovoru pro agenturu AP Helen Suzmanová, která byla dvakrát nominována na Nobelovu cenu za mír.

Autor: