Čtyři jeho kolegové, kteří se protestu v Nymburku také účastnili, vyvázli s podmínkou. Verdikt není pravomocný. Soud včera nevyhověl ani Fialově žádosti o propuštění z vazby, kam se dostal před dvěma týdny, kdy ho zatkla policie.
Verdikt je na místní poměry přísný. Fialovi sympatizanti jej kritizují. Při jeho odchodu ze soudní síně se kontroverznímu bojovníkovi za práva otců dostalo hlasitých ovací ze strany jeho přátel ze sdružení K213, z nichž někteří například odmítají platit výživné, pokud jim bývalé manželky nebudou půjčovat děti. „Dostal půl roku za to, že si na protest stoupl někam před dveře. Nikomu při tom přece neublížil,“ uvedl mluvčí K213 Jiří Štefek.
Pokračování na straně 3
Bojovník za práva otců dostal...
Dokončení ze strany 1
Fiala a jeho známí bránili v listopadu 2008 ve vstupu jedenácti zaměstnancům zastupitelství. Zároveň jim předali dokumenty s oznámením, že byli zbaveni funkcí a že tato instituce byla kvůli údajné nečinnosti a krytí zločinu uzavřena. Odvolávali se při tom na Listinu základních práv a svobod, podle níž mají občané právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod. Protestní akci tehdy ukončila až policie. S tím, že je verdikt přísný, částečně souhlasí i známý pražský advokát Josef Lžičař. „V podobných případech, když omezovanou stranou nebyli státní úředníci, ale civilisté, bylo velmi komplikované takový případ dostat vůbec před soud,“ řekl včera LN. K samotnému trestu se ale právník vyjadřovat nechtěl. Podle něj u podobného soudu záleží především na tom, zda žalovaný udělal podobný čin poprvé.
A v tom je právě Fialův kámen úrazu. Soud totiž zohlednil, že během svého stíhání v podobné nátlakové činnosti pokračoval. Fiala a další aktivisté, kteří nejsou spokojeni s rozsudky českých soudů kvůli svěřování dětí do péče matek, protestovali v minulosti například před brněnským Úřadem pro mezinárodněprávní ochranu dětí nebo blokovali budovu ministerstva práce a sociálních věcí, kam nechtěli vpustit tehdejšího ministra Petra Nečase. I včera se nevyhnul excesům. Soudce označil za „nebezpečného psychopata“ a vznesl vůči němu i námitku z podjatosti, nepříčetnosti a „kretenismu“. Jeho způsoby kritizuje i Luboš Patera z organizace Spravedlnost dětem, která také sdružuje podobně naštvané otce. „My volíme jinou formu protestu. Špatný výkon práva si zaslouží kritiku. Tu nepřiměřenou se snaží právní systém postihovat, ale to nic nemění na samotné věci, že je v oblasti svěřování dětí spousta věcí v nepořádku,“ řekl.