Muži svým jednáním protestovali proti tomu, že česká justice podle nich nerespektuje rozsudky Evropského soudu pro lidská práva a není schopna zajistit otcům styk s dětmi po rozvodu. Podle verdiktu se svým chováním dopustili trestných činů pohrdání soudem a výtržnictví.
Alimenty jsou otevřený nástroj feministické justice k terorizování otců. |
Muži, kteří nejsou spokojeni s rozsudky českých soudů kvůli svěřování dětí do péče matek, protestovali již v lednu před brněnským Úřadem pro mezinárodněprávní ochranu dětí, později týden blokovali budovu ministerstva práce a sociálních věcí, kam nechtěli vpustit ministra Petra Nečase (ODS).
Soudkyně nemohla soudit
Za narušování soudního jednání byla trojice mužů obviněna z trestného činu pohrdání soudem a hrozily jim až dva roky vězení. Muži 8. dubna nalepili na dveře síně číslo 174 plakát s výzvou, aby soud respektoval evropská soudní rozhodnutí. Kolem deváté hodiny přišla předsedkyně soudu Helena Lišková, která měla v síni soudit.
Muži ji dovnitř nevpustili a místo toho jí předali listinu, v níž ji "zbavili" funkce soudkyně. Poté je Lišková vyzvala, aby opustili prostor. Nakonec musela zasáhnout policie, která všechny tři aktivisty odvezla na policejní stanici.
Sdružení K213 má asi 480 členů, většinou otců, kteří se z různých důvodů nemohou stýkat se svými dětmi. Svou organizaci pojmenovali podle paragrafu trestního zákona, který stanoví, že neplacení výživného je trestné. Sdružení považuje alimenty za "otevřený nástroj feministické justice k terorizování otců".
Někteří z nespokojených otců podali žalobu na český stát k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Ten jim dal za pravdu v tom, že délka soudních sporů byla často nepřiměřená. K213 proto požaduje revizi "štrasburských" případů.